Elon Musk pozerá na svoj telefón. FOTO: REUTERS/Joe Skipper 
StoryEditor

Elon Musk: Dohoda o kúpe Twitteru je „dočasne pozastavená“

13.05.2022, 12:24
Autor:
nasinasiČTKČTK

Z Muskových slov nebolo bezprostredne jasné, či podnikol nejaké oficiálne kroky na zastavenie kúpy firmy. Neskôr však potvrdil, že je firmu "stále odhodlaný kúpiť".

Najbohatší človek na svete a šéf spoločnosti Tesla Elon Musk v piatok skoro ráno povedal, že jeho plán kúpiť spoločnosť Twitter bol „dočasne pozastavený“ pre správu o vysokom podieli falošných účtoch na platforme.

"Dohoda o Twitteri bola dočasne pozastavená, kým nebudú k dispozícii podrobnosti podporujúce výpočet, že spamové/falošné účty skutočne predstavujú menej ako päť percent používateľov," napísal najbohatší človek na svete.

Okamžitá reakcia

Ešte tento týždeň Musk uviedol, že transakcia by v najlepšom prípade mohla byť dokončená o dva až tri mesiace. Prevzatím spoločnosti Twitter by Musk získal kontrolu nad rovnomennou sociálnou sieťou, ktorú využívajú milióny ľudí, vrátane politikov.

Twitter mal v piatok ráno hodnotu asi 35 miliárd dolárov. Hneď po Muskovom tweete sa však cena akcií spoločnosti prepadla o viac ako 18 percent. O skutočnosti informoval server nbcnews.com, ktorý zároveň upozorňuje na jednu z dohôd o prevrazí Twitteru.

Tá stanovuje, že ak niektorá zo strán od transakcie odstúpi, musí druhej strane zaplatiť jednu miliardu dolárov. Elon Musk sa však v priebehu dňa dodatočne vyjadril, že ku kúpe spoločnosti je "stále odhodlaný".

Muskove plány s Twitterom

O kúpe spoločnosti Twitter sa Musk dohodol minulý mesiac za sumu 44 miliárd USD (42,27 miliardy eur). Sľúbil, že podnik ozdraví, zvýši počet používateľov a umožní väčšiu slobodu slova. Za jednu zo svojich priorít označil odstránenie automatického rozširovania spamov.

Šéf Tesly zároveň spomínal, že by opäť umožnil prevádzkovať účet na sieti exprezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Tomu bol účet zablokovaný po útoku na americký Kapitol 6. januára minulého roka.

18. máj 2022 15:58