Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. FOTO: Reuters 
StoryEditor

Neporušia sankcie, ak si otvoria účet v inej banke. Eurokomisia usmernila pravidlá pre platby za ruský plyn

16.05.2022, 15:18
Autor:
TASRTASR
  • Platby sa musia uskutočniť v dohodnutých menách a budú deklarovať aj dokončenie transakcie.
  • Európska komisia aktualizovala pokyny, vďaka ktorým štáty môžu obchodovať s Ruskom bez porušenia sankcií. 

Európska komisia objasnila, ako môžu európske firmy platiť za ruský plyn bez porušenia sankcií Európskej únie proti Moskve.

Eurokomisia v aktualizovanom usmernení týkajúcom sa spôsobov platby za ruský plyn potvrdila, že európski odberatelia môžu platiť bez toho, aby porušovali sankcie.

Dôvodom sporu je požiadavka Moskvy, aby zahraniční odberatelia platili za dodávky v rubľoch.

Mena sa nebude meniť 

Podľa aktualizovaného usmernenia, ktoré dostali krajiny EÚ v piatok a ktoré mala k dispozícii agentúra Reuters, sankcie nebránia odberateľom, aby si otvorili účet v určenej banke. Firmy môžu platiť za ruský plyn, pokiaľ sa platby uskutočnia v menách uvedených v existujúcich kontraktoch a deklarujú dokončenie transakcie v momente úhrady v tejto mene.

image

Gazprom škrtí toky plynu cez Slovensko. Na jún neobjednal dodatočné kubíky

Takmer všetky dodávateľské kontrakty, ktoré majú uzavreté firmy z EÚ s ruským koncernom Gazprom, počítajú s platbami v eurách alebo dolároch.

Rusko v apríli zastavilo dodávky plynu do Poľska a Bulharska, pretože odmietli platiť v rubľoch. Niektoré krajiny EÚ a veľkí importéri požadovali od Bruselu jasnejšie pravidlá týkajúce sa platieb za ruský plyn.

Úhradou povinnosti končia 

Podľa usmernenia EK by mali importéri jasne deklarovať, že považujú svoje záväzky v rámci existujúcich kontraktov za uhradené, keď zaplatia v eurách alebo dolároch.

image

Šiesty balík voči Rusku zrejme neprejde. V hre je jeho rozdelenie na dve časti

To znamená, že po uhradení platby v uvedených menách už nemajú ďalšie záväzky a nemusia nijakým spôsobom jednať s ruskou centrálnou bankou, na ktorú sa vzťahujú sankcie a ktorá môže byť zapojená do konverzie eur na ruble.

Podľa dekrétu ruského prezidenta Vladimira Putina Moskva považuje transakciu za dokončenú až po konverzii zahraničnej meny na ruble.

01 - Modified: 2023-09-25 05:46:49 - Feat.: - Title: Rusi hlásia, že zostrelili osem dronov nad Krymom, Kurskou a Brianskou oblasťou 02 - Modified: 2023-09-25 05:11:16 - Feat.: - Title: Rusko útočilo na juh Ukrajiny, protivzdušná obrana zničila drony aj väčšinu striel 03 - Modified: 2023-09-24 13:14:43 - Feat.: - Title: Pri ruských útokoch na Chersonskú oblasť podľa úradov zahynuli dvaja ľudia 04 - Modified: 2023-09-24 11:31:07 - Feat.: - Title: Kollár sa s Ficom zhodol v otázke posilnenia ochrany hraníc. Pohľad na vojnu na Ukrajine majú však rozdielny 05 - Modified: 2023-09-24 07:27:20 - Feat.: - Title: Ukrajina prelomila ruské opevnenia pri Verbove. Nie je to posledná obranná línia, píše ISW
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. september 2023 07:54