Logo Medzinárodného menového fondu. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Menový fond varuje: Svet sa musí pripraviť na ďalšie inflačné šoky

19.05.2022, 20:28
Autor:
TASRTASR

Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová vyjadrila obavy z fragmentácie globálnej ekonomiky na konkurenčné bloky svetových finančných lídrov.

Svetoví finanční lídri sa musia pripraviť na ďalšie inflačné šoky. Vyhlásila to vo štvrtok generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová, podľa ktorej sa možno centrálne banky budú musieť pripraviť na boj s viacnásobnými inflačnými tlakmi.

Pre centrálne banky je čoraz ťažšie znížiť infláciu bez toho, aby spôsobili recesiu, keďže ruská vojna na Ukrajine, čínska politika nulovej tolerancie ochorenia COVID-19 a s ňou spojené blokády, ktoré obmedzili výrobu, a potreba zmeniť dodávateľské reťazce, aby boli odolnejšie, tlačia ceny nahor.

Dlhšie trvajúca nadmerná inflácia

„Myslím si, že to, s čím sa musíme začať cítiť komfortnejšie, je fakt, že to nemusí byť posledný šok,“ povedala s tým, že infláciu prestala vnímať ako "prechodný" jednorazový šok, keď sa začal šíriť nákazlivejší variant omikron nového koronavírusu koncom minulého roka.

{article}66042{/article}

Silný dopyt zo Spojených štátov, narušenie dodávateľských reťazcov a dôsledky vojny na Ukrajine poukazujú na dlhšie trvajúcu nadmernú infláciu. Pandémia ochorenia COVID-19 sa neskončila a môže nastať ďalšia kríza, dodala na okraj stretnutia ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk skupiny G7 v Nemecku.

Čínska politika nulovej tolerancie ochorenia COVID-19, ktorá viedla k rozsiahlym blokádam vo veľkých mestách, nefunguje, keďže omikron je vysoko nákazlivý, ale predstavitelia Pekingu zotrvávajú na svojich pozíciách a nemenia ju, skonštatovala šéfka MMF.

Čínska ekonomika

Georgievová sa podľa vlastných slov "v skutočnosti príliš neobáva" o čínsku ekonomiku, pretože vláda v Pekingu má priestor pre fiškálnu a menovú politiku na podporu jej rastu. Ale snahy iných štátov o zmeny v rámci dodávateľských reťazcov a presun od maximálnej efektívnosti k väčšej odolnosti, povedú k zvýšeniu určitých nákladov, pretože bude potrebné prepúšťanie.

image

Inflácia v Rusku sa dostala na dvadsaťročné maximum

"Bude to teda jednorazový cenový šok, a potom už žiadny vplyv na infláciu? Alebo nám to ešte viac pristrihne krídla," spýtala sa. "Musíme na to prísť," dodala.

Georgievová vyjadrila tiež obavy z fragmentácie globálnej ekonomiky na konkurenčné bloky vedené Spojenými štátmi a ďalšími trhovými demokraciami na jednej strane a Čínou, Ruskom a inými štátom riadenými ekonomikami na strane druhej. Podľa MMF by to bola "katastrofa" s následkami, ako sú konkurenčné technológie, regulácie a regulačné inštitúcie.

01 - Modified: 2022-05-19 16:48:39 - Feat.: 0 - Title: Ako jedna rodina priviedla krajinu na mizinu. Čakajú nás najťažšie mesiace v živote, hovorí nový premiér
01 - Modified: 2024-02-16 17:05:56 - Feat.: - Title: Inflácia sa pohráva s jedálničkom Slovákov. Rezeň so zemiakmi je tá najdrahšia voľba (+ rebríček potravín) 02 - Modified: 2024-02-15 10:47:44 - Feat.: - Title: Inflácia v eurozóne smeruje k cieľovej hodnote, vraví šéfka ECB Lagardová. Dôležitým faktorom bude rast miezd 03 - Modified: 2024-02-15 13:05:40 - Feat.: - Title: Skokový pokles inflácie: Komu ďakovať za spomalenie zdražovania 04 - Modified: 2024-02-14 23:05:04 - Feat.: - Title: Americká Coca-Cola hasí smäd čoraz drahšími nápojmi. Ikonické fľaše však Slovákov stále lákajú 05 - Modified: 2024-02-12 18:11:10 - Feat.: - Title: Inflácia na Ukrajine sa začiatkom tohto roka spomalila na vyše trojročné minimum
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. február 2024 03:23