Plynová stanica, ilustračný obrázok. FOTO: Reuters
StoryEditor

Dodávky ruského plynu do EÚ klesli. Kyjev nepovolil tranzit cez Sochranovku

27.05.2022, 10:39
Autor:
ČTKČTK

Napriek poklesu dodávok plynu do EÚ sú ceny komodity najnižšie od polovice februára.

Dodávky ruského plynu cez ukrajinský prepojovací bod Sudža do Európskej únie mierne klesli. Dnešný objem dosahuje 43,6 milióna metrov kubických oproti 44,5 milióna vo štvrtok.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom oznámila, že jej požiadavku na tranzit plynu cez ukrajinskú stanicu Sochranovka Ukrajina odmietla. Plyn pre európsky trh je teraz napriek tomu najlacnejší od polovice februára, teda odkedy začala vojna na Ukrajine.

Agentúra Reuters vo štvrtok večer informovala, že Gazprom si podľa oznámenia ukrajinského štátneho prevádzkovateľa tranzitnej sústavy na dnes zarezervoval kapacitu na prepravu 44,01 milióna metrov kubických plynu. Rezervovaná kapacita na predchádzajúci deň predstavovala 46,13 milióna metrov kubických.

image

V hre je aj zníženie DPH na plyn na nulu, tvrdí Sulík

Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn pre európsky trh s dodaním v júni sa dnes dopoludnia vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku pohybovala okolo 83 eur za megawatthodinu (MWh). Oproti štvrtku tak vykazovala pokles približne o 3,5 percenta. Ceny v uzle sú pre európsky trh kľúčové.

Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh je teraz najnižšia zhruba od polovice februára. Prudko zvyšovať sa začala po 24. februári, keď ruské vojská začali inváziu na Ukrajinu. Megawatthodina tak v marci prechodne stála aj 345 eur. Pred rokom sa cena pohybovala mierne nad 18 eurami, súčasná cena je tak stále vyššia asi o 360 percent.

23. jún 2022 21:54