Najväčší projekt na ťažbu platiny v Zimbabwe, ktorý sa krajina snaží rozbehnúť v posledných dvoch rokoch, má nový problém.
Významný podiel ruského magnáta odrádza potenciálnych záujemcov o financovanie ťažby v projekte za tri miliardy USD. Uviedla to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje.
Nechcú ruských akcionárov
Počiatočná fáza na rozvoji ložiska Darwendale sa začala v roku 2020. Prevádzka bola však čoskoro zastavená pre nedostatok kapitálu a lokalita je od začiatku minulého roka opustená, uvádza správa zimbabwianskeho Centra pre správu prírodných zdrojov.
Spoločnosť Vi Holding, ktorú vlastní podnikateľ Vitalij Maščickij, sa podľa zdrojov po rokoch odkladov zdráha pokračovať v investícii. Vi Holding vlastní podiel 50 percent vo firme Great Dyke Investment, majiteľovi ložiska.
Zvyšných 50 percent vlastní spoločnosť Kuvimba Mining House, v ktorej má väčšinu štát, a tej sa nedarí prilákať nové investície, pretože európski kupci platiny nechcú uzatvárať zmluvy o nákupe so subjektom s ruskými akcionármi.
Obavy z toho, že projekt môže naraziť na sankcie súvisiace s inváziou Ruska na Ukrajinu, tiež znamenajú, že je ťažké požičať si na rozvoj projektu peniaze, dodávajú zdroje.
Firma Kuvimba na otázku uviedla, že projekt pokračuje, a ďalšie podrobnosti odmietla poskytnúť.
Spojené s Ruskom od roku 2006
Ložisko Darwendale je spojené s Ruskom od roku 2006, keď bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe odobral koncesiu miestnej divízii juhoafrickej spoločnosti Impala Platinum Holdings a odovzdal ju ruským investorom.
Prvý podnik, ktorý sa pokúsil ťažbu rozbehnúť, sa volal Ruschrome Mining a jeho súčasťou bola statná firma Zimbabwe Mining Development, ruský obranný konglomerát Rostec, Vnesheconombank a Vi Holding.
Neskôr sa podnik premenoval na Great Dyke a jediným investorom z Ruska zostal Vi Holding.
Maščickij je podľa časopisu Forbes priateľom šéfa spoločnosti Rostec Sergeja Čemezova. Bol členom správnej rady niekoľkých divízií firmy Rostek.
Čoezov je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina, s ktorým kedysi pracoval v Nemecku, a vzťahujú sa naňho sankcie USA, EÚ a Británie.
Podľa Great Dyke ročná ťažba z ložiska Darwendale by mohla predstavovať až 860 000 uncí kovov platinovej skupiny. Ložisko by sa mohlo využívať až štyri desaťročia. Pôvodne sa očakávalo, že ťažba sa začne v roku 2021.
Ruské väzby a nedostatok kapitálu však nie sú jediné, čo projekt oneskorilo. Úlohu v tom zohráva aj nepriehľadné vlastníctvo zo strany vlády.
Tá síce tvrdí, že vlastní v projekte 50 percent, ale nie je isté, komu v štátnej firme Kuvimba patrí podiel 35 percent, ktorý nevlastní štát.