Ilustračná fotografia. Zdroj: Reuters
StoryEditor

Británia sa snaží zbaviť energetickej závislosti. Postaví novú veľkú jadrovú elektráreň

20.07.2022, 15:28
Autor:
TASRTASR
  • Žiadosť o povolenie elektrárne Sizewell C splnila takmer všetky požiadavky.
  • Mnohé z aktuálnych reaktorov sa už blížia ku koncu svojej životnosti.
  • Schválenie a vybudovanie elektrárne pomôže Británii dosiahnuť nulové emisie uhlíka.

Britská vláda dala súhlas na výstavbu plánovanej jadrovej elektrárne Sizewell C v juhovýchodnom Anglicku. V stredu o tom informovala agentúra Reuters, podľa ktorej tak vláda podporila projekt, ktorý by mal Spojenému kráľovstvu pomôcť dosiahnuť ciele v oblasti uhlíkovej neutrality.

Elektráreň, ktorá by bola schopná vyrábať 3,2 gigawattu elektrickej energie, čo by stačilo na zásobovanie elektrinou približne šiestich miliónov domácností, je vo väčšinovom vlastníctve francúzskej energetickej spoločnosti EDF a má byť postavená v malej rybárskej dedine Sizewell v grófstve Suffolk.

Britský jadrový regulačný úrad ONR 11. júla uviedol, že žiadosť o povolenie Sizewell C splnila takmer všetky požiadavky, pred oficiálnym udelením licencie však treba vyriešiť ešte dva problémy.

Británia má celkovo 15 jadrových reaktorov v ôsmich lokalitách po celom svojom území. Mnohé z nich sa už blížia ku koncu svojej životnosti, pripomenula agentúra AFP.

Sizewell C pomôže posilniť záväzok Británie byť dlhodobo energeticky nezávislejšou, keď sa krajiny na celom svete snažia znížiť závislosť od vonkajších zdrojov energie po tom, ako Ruskom vyvolaná vojna na Ukrajine spôsobila prudký nárast cien ropy.

Schválenie a vybudovanie elektrárne Sizewell C pomôže Británii dosiahnuť nulové emisie uhlíka nárastom výroby energie z nízkouhlíkových zdrojov, ako sú veterná, solárna a jadrová energia.

Odchádzajúci premiér Boris Johnson svojho času prisľúbil, že v rámci širšej stratégie dekarbonizácie Británia postaví každý rok jeden nový jadrový reaktor vrátane veľkých a menších "modulárnych" elektrární.

01 - Modified: 2022-10-02 18:51:00 - Feat.: - Title: Británia si zaobstará dve špecializované lode na ochranu plynovodov a káblov 02 - Modified: 2022-10-02 07:53:42 - Feat.: - Title: Minister hospodárstva Karel Hirman predstavuje závery po rokovaní Rady ministrov pre energetiku v Bruseli 03 - Modified: 2022-09-30 13:52:55 - Feat.: - Title: Hirman: Návrh Bruselu o zmiernení energetickej krízy nie je riešením pre všetkých 04 - Modified: 2022-09-27 14:51:12 - Feat.: - Title: Energetický expert Hanzel: Vládny návrh na zmenu energetického zákona robí zo Slovenska rozvojovú krajinu 05 - Modified: 2022-09-27 05:16:04 - Feat.: - Title: Británia zverejnila monogram kráľa Karola III., nahradí ten, ktorý prezentoval Alžbetu II.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. október 2022 01:03