Návrat turbíny pre plynovod Nord Stream 1 do Ruska je kvôli západným sankciám nemožný.
Uviedol to dnes ruský plynárenský podnik Gazprom, ktorý chýbajúcou turbínou zdôvodňuje obmedzenie dodávok. Nord Stream 1 prepravuje plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora a je hlavnou trasou pre dodávky ruského plynu do Európskej únie.
Osud 12 metrov dlhej turbíny je pozorne sledovaný. Európske vlády totiž Rusko obvinili, že pod falošnou zámienkou znižuje dodávky plynu, aby sa tak pomstilo za západné sankcie uvalené po februárovej invázii ruských vojsk na Ukrajinu.
Turbína bola kvôli servisu v Kanade, ale teraz už je v Nemecku. Kancelár Olaf Scholz povedal, že turbína je plne funkčná a môže byť kedykoľvek odoslaná späť do Ruska za predpokladu, že ju Moskva bude ochotná prevziať. Po údržbe musí byť zariadenie prepravené späť do ruskej kompresorovej stanice Portovaja pri Fínskom zálive.
Informovaný zdroj podľa agentúry Reuters tvrdí, že v stanici Portovaja sú štyri náhradné turbíny, ktoré majú zabezpečiť fungovanie aj v prípade, že by niektoré zo zariadení muselo opustiť stanicu kvôli údržbe. Navyše podľa zdroja môžu dve turbíny zostať v nečinnosti bez toho, aby sa znížila kapacita stanice.
Servis turbíny má na starosti nemecká spoločnosť Siemens Energy. Scholz dnes navštívil závod firmy, kde sa turbína nachádza. Uviedol, že zmyslom jeho návštevy je ukázať svetu, že turbína existuje, funguje a môže byť dodaná.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na Scholzove slová reagoval oznámením, že Gazprom teraz čaká na dokumenty, ktoré umožnia návrat turbíny z Nemecka. Podľa Moskvy je potrebné predložiť dokumenty, ktoré preukážu, že na zariadenie sa nevzťahujú západné sankcie.
Hovorca nemeckej vlády však uviedol, že na turbínu sa teraz sankcie nevzťahujú, a preto dokumenty požadované Ruskom nie sú nutné.