Generálny tajomník OSN António Guterres odsúdil "grotesknú chamtivosť" ropných a plynárenských spoločností a vyzval vlády po celom svete, aby zdanili ich nadmerné príjmy a podporili tak najzraniteľnejších ľudí. Guterres to vyhlásil na tlačovej konferencii k tretej správe OSN o globálnych dopadoch vojny na Ukrajine, uviedla agentúra Reuters.
"Je nemorálne, že ropné a plynárenské spoločnosti majú počas energetickej krízy rekordné zisky na úkor najchudobnejších ľudí a komunít, a to za obrovskú cenu pre klímu," povedal Guterres novinárom.
Aký postoj majú zaujať vlády
"Vyzývam všetky vlády, aby tieto nadmerné zisky zdanili a použili získané prostriedky na podporu najviac zraniteľných ľudí v týchto ťažkých časoch," uviedol.
"A nalieham aj na ľudí po celom svete, aby poslali jasnú správu fosílnemu priemyslu a jeho finančníkom: že táto groteskná chamtivosť trestá najchudobnejších a najzraniteľnejších ľudí a zároveň ničí náš jediný spoločný domov," dodal.
S rastúcimi cenami ropy a plynu oznámili v druhom štvrťroku veľké zisky napríklad spoločnosti BP, ExxonMobile, Chevron, Shell a TotalEnergies.
Vlády po celom svete by podľa správy OSN mali identifikovať najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov a zabezpečiť im prístup k "cenovo dostupným" energiám. V záujme riešenia energetickej krízy by tiež jednotlivé štáty mali prijať opatrenia, ktoré by znížili dopyt po energiách, napríklad obmedzenie vykurovania a klimatizácie, leteckej dopravy či renováciou budov.
Naopak, mali by urýchliť prechod na obnoviteľné zdroje energie.
Podnecovanie kríz
Niekoľko politikov a mnoho ľudí po celom svete kritizujú ropné spoločnosti za to, že využívajú celosvetový nedostatok dodávok na zvyšovanie svojich ziskov a okrádanie spotrebiteľov. Americký prezident Joe Biden v júni vyhlásil, že firma Exxon a ďalšie spoločnosti zarábajú "viac peňazí ako Boh" v čase, keď ceny pohonných hmôt vzrástli na rekordné hodnoty.
Guterres uviedol, že ruská invázia na Ukrajinu a globálne otepľovanie podnecujú globálnu potravinovú, energetickú a finančnú krízu.
"Mnoho rozvojových krajín, ktoré sa utápajú v dlhoch, nemajú prístup k financiám a snažia sa spamätať z pandémie covidu-19, by sa mohlo ocitnúť nad priepasťou," povedal generálny tajomník OSN. "Už teraz vidíme varovné signály vlny ekonomických, sociálnych a politických otrasov, ktoré neušetria žiadnu krajinu," dodal Guterres.
Správa OSN tiež uvádza, že dopady krízy kúpnej sily sa od posledného hodnotenia v júni prejavujú po celom svete hlbšie. Poukazuje na to, že do konca roku 2022 by mohlo 345 miliónov ľudí v 82 krajinách trpieť nedostatkom potravín, čo predstavuje nárast o 47 miliónov v dôsledku vojny.