Nemecká spoločnosť Siemens Energy vo fiškálnom treťom štvrťroku prehĺbila stratu na 533 miliónov eur z vlaňajších 307 miliónov eur.
Dôvodom sú mimoriadne náklady na stiahnutie z Ruska a pokračujúci slabý výkon španielskej divízie Siemens Gamesa. Firma tiež v dnešnom vyhlásení zhoršila výhľad na celý fiškálny rok.
Tržby dodávateľa vybavenia pre energetický sektor sa za tri mesiace do konca júna znížili o 4,7 percenta na 7,3 miliardy eur. Objednávky sú však naďalej vysoké. Medziročne sa nové objednávky zvýšili o 60 percent a celková hodnota nevybavených objednávok predstavuje rekordných 93,4 miliardy eur.
So slabým výkonom sa naďalej potýka divízia veterných turbín Siemens Gamesa. Očakáva sa však, že nové vedenie bude realizovať plán na ozdravenie. Agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje uviedla, že Siemens Gamesa kvôli boju s vyššími cenami surovín a oneskorením dodávok zvažuje zrušenie zhruba 2500 pracovných miest, čo je asi deväť percent celkovej pracovnej sily.
Siemens Energy sa tiež snaží posilniť svoju kontrolu nad divíziou a oznámila, že ponúka za podiel 33 percent, ktoré v nej nevlastní, 4,05 miliardy eur. Očakáva, že jej plán v najbližších týždňoch schváli španielsky regulátor.
Firma súčasne varovala, že za celý fiškálny rok do konca septembra bude jej strata vyššia ako 560 miliónov eur vykázaných v minulom fiškálnom roku. Pôvodne čakala zhruba rovnakú stratu. Dôvodom sú mimoriadne náklady na stiahnutie sa z Ruska vo výške 200 miliónov eur.
Firma Siemens Energy sa oddelila od priemyselnej spoločnosti Siemens. V marci oznámila, že kvôli februárovej invázii Ruska na Ukrajinu zastaví všetky nové aktivity v Rusku. Napriek plánovanému odchodu je však firma pripravená udržiavať v prevádzke turbíny v kompresorovej stanici Portovaja plynovodu Nord Stream 1, ak si to bude zákazník, teda ruská firma Gazprom, želať.
Siemens Energy teraz rokuje s Gazpromom o preprave turbíny, ktorá po údržbe uviazla v Nemecku, pretože Berlín a Moskva sa sporia o dokumenty potrebné na jej prevoz. Nord Stream 1 má zvyčajne na preprave ruskej ropy do Európskej únie tretinový podiel, teraz však funguje len na 20 percent kapacity, čo je podľa Moskvy dôsledok problémov s turbínami.