Zástupcovia národnej bezpečnosti Taiwanu chcú prinútiť firmu Foxconn, aby upustila od investície 782 miliónov eur do čínskeho výrobcu čipov Tsinghua Unigroup. Informoval o tom dnes britský ekonomický denník Financial Times.
Pripomenul, že Taiwan sa vzhľadom na eskaláciu napätia medzi Pekingom a Taiwanom snaží viac spolupracovať so Spojenými štátmi. Taiwan aj Washington tiež pozornejšie sledujú ambície Číny posilniť svoj polovodičový sektor.
Vláda nechce investíciu povoliť
Foxconn je najväčší zmluvný výrobca elektroniky na svete, investíciu do čínskeho podniku oznámil v polovici júla. Taiwanská spoločnosť sa tak stala druhým najväčším podielnikom v čínskej firme.
"Rozhodne to neprejde," konštatoval nemenovaný vysokopostavený taiwanský úradník, ktorý sa zaoberá bezpečnostnými otázkami. Foxconn a Tsinghua Unigroup na žiadosť o komentár nereagovali.
Vecou sa síce ešte bude zaoberať investičná komisia vlády, národná bezpečnostná rada prezidentského úradu a rada pre záležitosti pevninskej Číny sú však presvedčené, že investície sa musia zablokovať, uviedol ďalší informovaný zdroj.
"Vzhľadom na to, že sa záležitosťou zaoberajú na úrovni národnej bezpečnosti, vyhliadky sa zatemňujú," uviedol zdroj blízky Foxconnu. "S prudko rastúcim napätím v Taiwanskom prielive sa to zdá ťažšie," dodal. Napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi sa vystupňovalo po nedávnej návšteve predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane.
Tržby sa zvýšili
Foxconn, ktorý je okrem iného dodávateľom spoločnosti Apple, dnes tiež zverejnil výsledky hospodárenia za druhý štvrťrok. Čistý zisk firma zvýšila o 12 percent na miliardu eur, čím prekonala odhady analytikov. Prispel k tomu silný dopyt po cloudových službách. Tržby sa zvýšili tiež o 12 percent a dosiahli 48 miliárd eur.
Peking považuje demokratický Taiwan za vzbúreneckú provinciu a za legitímnu súčasť svojho územia. Podľa oficiálnej politiky "jednej Číny", ktorú uznáva takmer celý svet, na ostrove neexistuje samostatná politická entita a Peking sa stavia proti tomu, aby ostrov viedol vlastné rokovania so zahraničnými vládami.
Taiwan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie. V pevninskej Číne pokračuje vláda jednej politickej strany.