Čínska centrálna banka dnes prekvapivo znížila niektoré dôležité úrokové sadzby, aby oživila dopyt, pretože najnovšie štatistické údaje ukázali, že ekonomika v júli prekvapivo spomalila. Aktivitu vo fabrikách a maloobchode utlmila politika nulovej tolerancie choroby covid-19 a realitnej krízy, uviedla agentúra Reuters.
Sadzba pre jednoročné pôžičky klesla na 2,75 percenta z 2,85 percenta. Centrálna banka tiež znížila úrok pri reverznej repo sadzbe, za ktorú si požičiava peniaze od komerčných bánk na sedem dní, o 0,1 percentuálneho bodu na dve percentá.
Krehké oživenie
Banka znížila obe sadzby o 0,1 percentuálneho bodu už v januári. Čínska centrálna banka tak naďalej postupuje opačným smerom ako centrálna banka v Spojených štátoch aj centrálne banky ďalších veľkých ekonomík, ktoré bojujú s vysokou infláciou sprísňovaním menovej politiky.
Čínski politici sa snažia vybalansovať potrebu podporiť krehké oživenie a zbaviť sa nových ohnísk choroby covid-19. Výsledkom je, že podľa očakávaní by čínska ekonomika tento rok prvýkrát od roku 2015 nemala dosiahnuť rastový cieľ, ktorý je stanovený na zhruba 5,5 percenta.
Viaceré nepriaznivé štatistické údaje naznačujú, že druhej najväčšej ekonomike sveta sa nedarí zbaviť sa problémov z druhého štvrťroka, keď ekonomiku zasiahli prísne koronavírusové obmedzenia.
Najnovšie údaje čínskeho štatistického úradu ukázali, že tempo rastu priemyselnej výroby v júli spomalilo na 3,8 percenta z 3,9 percenta v júni. Analytici v ankete agentúry Reuters pritom čakali rast až o 4,6 percenta.
Maloobchodné tržby v júli vzrástli medziročne o 2,7 percenta. Číslo je horšie ako predpoklady analytikov, ktorí očakávali prepad HDP až o päť percent.
Bojkot hypoték
V júli sa zhoršila aj situácia v realitnom sektore, ktorým otriasol bojkot hypoték. Investície do nehnuteľností sa v júli prepadli o 12,3 percenta, najrýchlejšie v tomto roku. Nové predaje sa prehĺbili na 28,9 percenta.
Ekonóm spoločnosti Capital Economics so špecializáciou na Čínu Julian Evans-Pritchard uviedol, že júlové údaje naznačujú, že oživenie ekonomiky stratilo na sile, pretože jednorazový impulz po znovuotvorení trhu vyprchal a bojkot hypoték vyvolal opätovné zhoršenie v realitnom sektore.
Centrálna banka na túto situáciu reaguje zvýšením podpory, ukazuje sa však, že rast úverov reaguje na uvoľnenie politiky menej ako v minulosti. Nebude to tak pravdepodobne stačiť na to, aby to zabránilo ďalšiemu oslabeniu ekonomiky.
Čínska ekonomika sa v druhom štvrťroku len tesne vyhla poklesu, ku ktorému prispelo uzavretie dôležitého ekonomického centra, Šanghaja, prehlbujúci sa útlm na trhu nehnuteľností a trvalo nízke spotrebiteľské výdavky.
Pretrvávajúce riziká
Riziká ďalej pretrvávajú, pretože mnohé čínske mestá, vrátane výrobných centier a obľúbených turistických destinácií, zaviedli v júli koronavírusové obmedzenia, pretože tu boli zistené nové ohniská variantu omikron.
Slabá zostáva aj zamestnanosť. Celoštátna miera nezamestnanosti na základe prieskumov v júli mierne klesla na 5,4 percenta z júnových 5,5 percenta. Medzi mladými ale zostáva vysoká a v júli predstavovala rekordných 19,9 percenta.
Zníženie sadzieb a slabé údaje z ekonomiky za júl prichádzajú po tom, ako oficiálne údaje v piatok ukázali, že nové úvery v jüanoch v júli klesli viac, ako sa čakalo, pretože podniky a spotrebitelia zostávajú opatrní pri zadlžovaní.