Rusi v júni previedli do zahraničných bánk rekordné množstvo devíz minimálne od roku 2018, odkedy centrálna banka tento štatistický údaj zverejňuje, upozornil dnes server RBK. Ide o 266,1 miliardy rubľov, čo v prepočte podľa priemerného kurzu znamená 4,7 miliardy dolárov za jediný mesiac, dodal web.
Prevod peňazí do cudziny urýchlilo zmiernenie obmedzení, ktoré na tieto prevody uvalila centrálna banka, ako aj skutočnosť, že ruské banky si začali účtovať provízie za devízy na účtoch v Rusku.
Objem sa strojnásobil
V porovnaní s májom sa objem prevedených prostriedkov viac ako strojnásobil, v máji bol na úrovni 1,5 miliardy dolárov. Podobné prudké zvýšenie prevodov do cudzích bánk bolo na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, vo februári išlo o 4,3 miliardy dolárov.
Celkovo ruské domácnosti mali k prvému júlu podľa tejto štatistiky v zahraničných bankách v prepočte 44,7 miliardy dolárov, pričom v júni sa táto suma zvýšila o 11,6 percenta, oproti štyrom percentám v máji.
Riaditeľ Gazprombank Private Banking Jegor Susin si vývoj vysvetľuje ako dôsledok dvoch faktorov: na ruskom trhu je prebytok cudzích mien v bezhotovostnej podobe, a tak podmienky na sporenie v dolároch a eurách vo vnútri Ruska nie sú výhodné. A po druhé, centrálna banka zmiernila obmedzenia pre prevody peňazí na vlastné účty v cudzine, ktoré zaviedla začiatkom marca.
Vtedy ruským bankám zakázala prevádzať peniaze do bánk v "nie priateľských krajinách", ktoré v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu zaviedli proti Rusku sankcie, a tiež zaviedla limity pre prevody peňazí ruskými občanmi do cudziny. Tieto opatrenia postupne zmierňovali, od júla júla si tak môžu Rusi poslať na učeň v cudzine až milión dolárov každý mesiac.
Prebytok
Obmedzenia a zákazy ale tiež spôsobili, že počas niekoľkých mesiacov sa ruské banky začali potýkať s prebytkom bezhotovostných dolárov, od polovice mája museli priplácať za umiestnenie devíz na ruskom trhu. Od júna preto veľké banky začali od klientov požadovať provízie za doláre a eurá na účtoch.
Jegor Krivošeja z výskumného centra Skolkovo spája prudké zväčšenie prevodov peňazí do cudziny aj s tým, že časť Rusov po invázii na Ukrajinu do cudziny odišla, ale peniaze naďalej dostávajú z Ruska, od zamestnávateľov či príbuzných.
Za ďalší faktor považuje "kartovú turistiku" po tom, ako sa z Ruska stiahli platobné systémy Visa a Mastercard. Prudko potom stúpol dopyt po platobných kartách z bánk v susedných krajinách.