Rusi v júni previedli do zahraničných bánk rekordné množstvo devíz minimálne od roku 2018, odkedy centrálna banka tento štatistický údaj zverejňuje, upozornil dnes server RBK. Ide o 266,1 miliardy rubľov, čo v prepočte podľa priemerného kurzu znamená 4,7 miliardy dolárov za jediný mesiac, dodal web.
Objem sa strojnásobil
V porovnaní s májom sa objem prevedených prostriedkov viac ako strojnásobil, v máji bol na úrovni 1,5 miliardy dolárov. Podobné prudké zvýšenie prevodov do cudzích bánk bolo na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, vo februári išlo o 4,3 miliardy dolárov.
Riaditeľ Gazprombank Private Banking Jegor Susin si vývoj vysvetľuje ako dôsledok dvoch faktorov: na ruskom trhu je prebytok cudzích mien v bezhotovostnej podobe, a tak podmienky na sporenie v dolároch a eurách vo vnútri Ruska nie sú výhodné. A po druhé, centrálna banka zmiernila obmedzenia pre prevody peňazí na vlastné účty v cudzine, ktoré zaviedla začiatkom marca.
Vtedy ruským bankám zakázala prevádzať peniaze do bánk v "nie priateľských krajinách", ktoré v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu zaviedli proti Rusku sankcie, a tiež zaviedla limity pre prevody peňazí ruskými občanmi do cudziny. Tieto opatrenia postupne zmierňovali, od júla júla si tak môžu Rusi poslať na učeň v cudzine až milión dolárov každý mesiac.
Prebytok
Obmedzenia a zákazy ale tiež spôsobili, že počas niekoľkých mesiacov sa ruské banky začali potýkať s prebytkom bezhotovostných dolárov, od polovice mája museli priplácať za umiestnenie devíz na ruskom trhu. Od júna preto veľké banky začali od klientov požadovať provízie za doláre a eurá na účtoch.
Jegor Krivošeja z výskumného centra Skolkovo spája prudké zväčšenie prevodov peňazí do cudziny aj s tým, že časť Rusov po invázii na Ukrajinu do cudziny odišla, ale peniaze naďalej dostávajú z Ruska, od zamestnávateľov či príbuzných.
Za ďalší faktor považuje "kartovú turistiku" po tom, ako sa z Ruska stiahli platobné systémy Visa a Mastercard. Prudko potom stúpol dopyt po platobných kartách z bánk v susedných krajinách.