FOTO: Reuters
StoryEditor

Ukrajinský Naftogaz spustil nové arbitrážne konanie proti Gazpromu: Prinútime ich platiť

09.09.2022, 18:40
Autor:
ČTKČTK

V máji prerušila Ukrajina tranzit ruského plynu cez meraciu stanicu Sochranovka, ktorá je tranzitnou cestou pre zhruba tretinu celkového objemu ruského plynu prepravovaného cez Ukrajinu do Európy.

Ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz začala nové arbitrážne konanie proti ruskému plynárenskému gigantu Gazprom, pretože nezaplatil za prepravu plynu cez Ukrajinu. Oznámil to dnes Naftogaz.

"Naftogaz požaduje, aby Gazprom zaplatil za poskytnutú službu organizácie prepravy zemného plynu cez územie Ukrajiny. Finančné prostriedky neboli zo strany Gazpromu uhradené včas ani v plnej výške," uvádza sa vo vyhlásení.

V máji prerušila Ukrajina tranzit ruského plynu cez meraciu stanicu Sochranovka, ktorá je tranzitnou cestou pre zhruba tretinu celkového objemu ruského plynu prepravovaného cez Ukrajinu do Európy. Krok zdôvodnila aktivitami ruských okupačných síl a uviedla, že na splnenie tranzitných záväzkov je možné presmerovať tok plynu cez iné prepojovacie body. Gazprom to však označil za technologicky nemožné. Neskôr šéf prevádzkovateľa ukrajinského systému na prepravu plynu GTSOU uviedol, že Ukrajina neotvorí túto tranzitnú trasu plynu, kým Kyjev nezíska plnú kontrolu nad svojim plynovodným systémom.

Rusko má podľa tranzitnej dohody z roku 2019 platiť za tranzit 109 miliónov metrov kubických plynu denne. Podľa skoršieho vyjadrenia predstaviteľov Ukrajiny však Rusko od májového obmedzenia tranzitu zaplatilo iba časť účtu.

"Prinútime Gazprom platiť. Naftogaz tiež vyhodnocuje možnosti vznesenia ďalších požiadaviek," uviedol generálny riaditeľ Naftogazu Jurij Vitrenko. Už predtým Vitrenko povedal, že Naftogaz by mohol podať žalobu na Gazprom, ktorý znížil objemy tranzitu plynu pod úroveň dohodnutú v zmluve.

Rusko v posledných týždňoch znížilo objem plynu, ktorý dodáva cez Ukrajinu, na zhruba 42 miliónov metrov kubických denne, upozornila agentúra Reuters.

01 - Modified: 2023-03-26 10:21:24 - Feat.: - Title: Rusko a Čína nevytvárajú vojenské spojenectvo. Naša spolupráca nie je hrozbou pre Západ, vyhlásil Putin 02 - Modified: 2023-03-26 08:19:22 - Feat.: - Title: ​Prigožin prekvapivo poprel tvrdenia Kremľa. Vyhlásil, že nacisti na Ukrajine nie sú a Rusko s NATO nebojuje 03 - Modified: 2023-03-26 07:58:32 - Feat.: - Title: Bielorusko je rukojemníkom Putina. Ruské jadrové zbrane na jeho území ho destabilizujú, znie z Kyjeva 04 - Modified: 2023-03-26 07:40:49 - Feat.: - Title: Ruská ofenzíva pri Bachmute už pravdepodobne dosahuje vrchol. Počet útokov klesol viac než o polovicu 05 - Modified: 2023-03-25 20:46:19 - Feat.: - Title: Vyše tretina Ukrajincov pozná niekoho, kto zahynul alebo bol zranený. Ide o vojakov aj civilistov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. marec 2023 13:46