Európska komisia by mala podľa českého ministra priemyslu a obchodu Jozefa Síkelu zvážiť zavedenie celoeurópskeho strategického systému rezerv surovín, na dovoze ktorých je Európska únia najviac závislá. Na dnešnej konferencii k surovinovej bezpečnosti organizovanej českým ministerstvom priemyslu a obchodu v rámci českého predsedníctva v Rade Európskej únie sa na tom zhodli zástupcovia únijných štátov, uviedol Síkela.
Systémy rezerv kľúčových nerastných komodít dlhodobo fungujú podľa Síkelu v Spojených štátoch, Japonsku alebo Južnej Kórei. "Máme sa teda kde inšpirovať," povedal. Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič doplnil, že Európska komisia teraz pripravuje legislatívny návrh týkajúci sa kritických nerastných surovín.
Zástupcovia členských štátov sa podľa Síkelu dnes tiež zhodli na tom, že surovinovú bezpečnosť Európy je potrebné budovať spoločne s geograficky blízkymi krajinami, ktoré majú na európske pomery solídny nerastno-surovinový potenciál. Ide napríklad o Albánsko, Macedónsko, Bosnu a Hercegovinu, Srbsko, Ukrajinu alebo krajiny severnej Afriky.
"Dnes sme hovorili aj o tom, že ako Európska únia potrebujeme novú generáciu geologického prieskumu svojho vlastného územia. Žijeme už niekoľko desaťročí v názore, že územie Európskej únie je podrobne geologicky preskúmané, vychádzame pritom zo zistení zo 60., 70., možno ešte 80. rokov," dodal Síkela. Vtedajšie prieskumy nemožno však podľa neho použiť na dopyt dnešných moderných priemyselných odvetví.
Šefčovič upozornil, že surovinová bezpečnosť je jedným z hlavných ponaučení poslednej doby, keď sa úskalia prejavili v dôsledku pandémie koronaviru a následne rusko-ukrajinského konfliktu. "Našou ambíciou preto musí byť, aby sme stáli na vlastných nohách naprieč všetkými strategickými oblasťami a musíme dosiahnuť otvorenú strategickú nezávislosť," povedal.
Aktuálny prieskum Združenia pre zahraničné investície - AFI ukázal, že nedostatok vstupných surovín alebo polotovarov zasiahol v poslednom polroku 69 percent firiem.