Dlho očakávaná aktualizácia softvéru blockchainu ethereum sa zrejme uskutoční tento týždeň. Jej cieľom je výrazne znížiť spotrebu energie a podľa zástancov to môže tiež rozšíriť využitie technológie a podporiť cenu kryptomeny, uviedla dnes agentúra Reuters. Blockchain je decentralizovaná databáza, ktorá zabezpečuje transakcie s príslušnou kryptomenou.
Aktualizácia známa ako "merge" bude znamenať radikálnu zmenu v tom, ako sa uskutočňujú transakcie v blockchaine ethereum a ako sa vytvárajú nové tokeny, teda jednotlivé "mince". Nový systém má podľa Ethereum Foundation - orgánu, ktorý pôsobí ako hovorca siete - znížiť spotrebu energie o 99,95 percenta.
Merge sa už blíži
Presné načasovanie merge nie je známe, ale Google a ďalšie internetové stránky sledujúce blockchain predpovedajú, že sa uskutoční vo štvrtok skoro ráno. Ethereum Foundation uviedla, že sa uskutoční medzi 10. a 20. septembrom. Udalosť však bola už skôr niekoľkokrát oneskorená.
Ak bude aktualizácia úspešná, ethereum prejde zo systému "proof of work", v ktorom počítače náročné na energiu overujú transakcie riešením zložitých matematických systémov, k protokolu "proof of stake", v ktorom jednotlivci a spoločnosti vystupujú ako overovatelia a používajú svoje étery ako zástavu v snahe získať nové tokeny.
Podľa kryptografickej platformy CoinGecko je Ethereum druhou najväčšou kryptomenou po bitcoine. Trhová kapitalizácia predstavuje zhruba 200 miliárd USD. Na blockchaine ethereum sa denne uskutoční milión až 1,5 milióna transakcií, zatiaľ čo pri bitcoine 200-tisíc až 300-tisíc transakcií, vyplýva z údajov poskytovateľa údajov Coinmetrics.
Ceny kryptomien začiatkom tohto roka klesli, širší prepad finančných trhov totiž prinútil investorov opustiť rizikové aktíva. Ether od konca júna spevnel zhruba o 65 percent, zatiaľ čo bitcoin zaznamenal iba nepatrnú zmenu.
Vysoká energetická náročnosť technológií kryptomien a blockchainu vyvolala kritiku niektorých investorov a ekológov. Jedna transakcia na ethereu v súčasnosti potrebuje toľko elektriny, koľko priemerná americká domácnosť spotrebuje za týždeň, uvádza výskumná spoločnosť Digiconomist.
Cesta na miesto svetovej špičky
Pre zástancov je energeticky úsporná aktualizácia významným krokom vpred v závode o to, aby sa blockchain ethereum stal svetovou špičkou. V súčasnosti je už obľúbeným blockchainom pre rôzne funkcie vo svete decentralizovaných financií, vrátane takzvaných šikovných zmlúv a projektov zahŕňajúcich tokeny, ktoré predstavujú tradičné aktíva, ako sú akcie a dlhopisy.
Podľa zástancov etherea bude táto technológia tvoriť základ nového finančného systému, v ktorom bude možné obchodovať s peniazmi a aktívami vo forme kryptotokenov bez potreby poskytovateľov tradičných finančných služieb.
Iní v ňom vidia základný kameň takzvaného webu tretej generácie, teda decentralizovanej podoby internetu, v ktorej nerozhodujú veľké firmy alebo jednotlivci, ale napríklad komunity, a v ktorej by mali blockchain a kryptomeny zaujímať hlavnú úlohu.
Ether však zaznamenal zatiaľ len obmedzené prijatie v hlavnom prúde ako platobný prostriedok. Jeho najobľúbenejšie využitie je na obchodovanie.