Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO: Reuters
StoryEditor

Putin viní Západ z ekonomickej sebastrednosti. Únii vyčíta, že blokuje hnojivá pre rozvojové krajiny

16.09.2022, 11:58
Autor:
ČTKČTK

Západné krajiny uvrhli na Rusko sankcie kvôli jeho invázii na Ukrajinu, ktorá začala vo februári tohto roku. Opatrenia sa však nevzťahujú na potraviny a hnojivá, ktorých vývoz podľa OSN zostáva aj tak na nízkej úrovni. Podľa Putina však sankcie blokujúce vývoz a predaj hnojív EÚ odstránila len čiastočne.

Západ by sa mal vyvarovať ekonomického sebectva a v rámci svojej politiky prestať využívať protiprávne sankcie, vyhlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu SCO v uzbeckom Samarkande.

Rusko je podľa neho pripravené rozvojovým krajinám bezplatne poskytnúť tisíce ton hnojív, ktoré kvôli protiruským sankciám ležia nevyužité v európskych prístavoch, píše agentúra TASS.

Západné krajiny uvrhli na Rusko sankcie kvôli jeho invázii na Ukrajinu, ktorá začala vo februári tohto roku. Opatrenia sa však nevzťahujú na potraviny a hnojivá, ktorých vývoz podľa OSN zostáva aj tak na nízkej úrovni. Podľa Putina však sankcie blokujúce vývoz a predaj hnojív EÚ odstránila len čiastočne, napísala agentúra Reuters.

"Informoval som (generálneho tajomníka OSN Antónia) Guterresa, že sa v prístavoch Európskej únie nazhromaždilo 300-tisíc ton ruských hnojív. Sme pripravení ich bezplatne previezť do rozvojových krajín," uviedol Putin. EÚ obvinil, že "sebecky" umožňuje Rusku hnojivá predávať len úniovým členským krajinám.

Rusko a Ukrajina sa pred inváziou podieľali na celosvetovom vývoze pšenice približne jednou tretinou. Rusko je tiež významným vývozcom hnojív. Vojnový konflikt ohrozil dodávky potravín najmä do rozvojových krajín a Moskva dlhodobo tvrdí, že za hroziacu potravinovú krízu je zodpovedný Západ.

Prístup ruských hnojív na svetový trh bol súčasťou dohody o dodávkach obilia z čiernomorských ukrajinských prístavov, ktorú v júli uzavrelo Rusko, Ukrajina, Turecko a OSN. Rusko vďaka dohode ukončilo vojenskú blokádu ukrajinských prístavov, z ktorých teraz pravidelne vyplávajú nákladné lode.

01 - Modified: 2022-12-04 21:30:37 - Feat.: - Title: Tisícky ukrajinských vojakov sú na výcviku v Česku. Konať sa bude do konca roka 2023 02 - Modified: 2022-12-04 17:04:45 - Feat.: - Title: Boje na Ukrajine prebiehajú v zníženom tempe. Bude to pokračovať aj v ďalších mesiacoch, znie z USA 03 - Modified: 2022-12-04 16:35:17 - Feat.: - Title: Rusko nebude predávať ropu, ktorá spadá pod cenový strop G7. Moskva počíta aj so znížením produkcie 04 - Modified: 2022-12-04 11:26:55 - Feat.: - Title: Podpora vojny u ruskej verejnosti klesá. Moskva zrejme nedosiahne veľké úspechy, uvádzajú Briti 05 - Modified: 2022-12-04 08:00:00 - Feat.: - Title: Hovoria jej ukrajinská Atlantída. Stalin uprednostnil ekonomiku pred ľudskými životmi
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2022 06:19