Maďarský premiér Viktor Orbán. FOTO: Reuters
StoryEditor

Brusel navrhol odobrať Maďarsku vyše sedem miliárd eur z fondov Európskej únie

18.09.2022, 11:02
Autor:
ČTKČTK

Únijná exekutíva členským krajinám posiela na schválenie návrh, ktorý môže Budapešť pripraviť asi o tretinu jej peňazí z kohéznych fondov, oznámil dnes eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn.

Európska komisia navrhla odobrať Maďarsku 7,5 miliardy eur z fondov Európskej únie okrem iného kvôli nedostatočnému boju proti korupcii a problematickému prideľovaniu verejného obstarávania.

Únijná exekutíva členským krajinám posiela na schválenie návrh, ktorý môže Budapešť pripraviť asi o tretinu jej peňazí z kohéznych fondov, oznámil dnes eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn.

Prvý štát

Maďarsko sa môže stať prvým členským štátom Európskej únie, ktorý príde o peniaze kvôli pravidlám podmieňujúcim čerpanie z rozpočtu Únie dodržiavaním princípov právneho štátu. Návrh musí schváliť väčšina členských krajín.

Ak Budapešť do dvoch mesiacov situáciu napraví, môže vziať Brusel návrh späť. Únijné inštitúcie dlhodobo kritizujú prístup vlády premiéra Viktora Orbána k justícii, maďarské obmedzovanie plurality médií a práv menšín či obmedzovanie činnosti mimovládnych organizácií a akademických slobôd.

Europoslanci sa v uznesení schválenom vo štvrtok zhodli, že Maďarsko už nie je plnohodnotnou demokraciou, a vyzvali komisiu k rýchlym krokom.

Ľudia napojení na Orbána

Jedným z nich je zabavenie peňazí kvôli problematickému rozdeľovaniu únijných prostriedkov, ktoré podľa kritikov putujú k ľuďom napojeným na Orbána.

"Nemôžeme dospieť k záveru, že rozpočet Únie je dostatočne ochránený," vyhlásil dnes Hahn.

Maďarsko sa podľa neho síce v poslednom čase snaží navrhovať zmeny svojich zákonov, ktoré majú vyhovieť námietkam komisie, zatiaľ však opatrenie nepreviedlo do praxe.

Návrh na zabavenie fondov dostanú teraz členské krajiny vedené českým predsedníctvom. Podľa Hahna budú mať najviac tri mesiace na rozhodnutie.

Maďarsko sa zároveň zaviazalo do 19. novembra komisii doložiť, ako plní svoje záväzky. Únijná exekutíva plánuje výsledky zhodnotiť a stanoviť ďalší postup.

01 - Modified: 2023-03-20 13:54:54 - Feat.: - Title: Európska komisia dá Turecku miliardu eur na obnovu po zemetrasení 02 - Modified: 2023-03-17 16:01:19 - Feat.: - Title: Maďarsko bude vstup Fínov do NATO ratifikovať koncom marca. Švédsko si ešte počká 03 - Modified: 2023-03-17 13:03:23 - Feat.: - Title: Microsoft ponúkol Eurokomisii ústupky, aby získal súhlas s prevzatím Activision. Call of Duty však nepredá 04 - Modified: 2023-03-16 18:56:26 - Feat.: - Title: Maďarský parlament by mal 31. marca ratifikovať vstup Švédska a Fínska do NATO 05 - Modified: 2023-03-16 15:13:18 - Feat.: - Title: EÚ má produkovať viac surovín kľúčových pre zelené technológie, navrhuje Európska komisia
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. marec 2023 08:40