FOTO: REUTERS
StoryEditor

Samsungu prvýkrát za tri roky klesol zisk, výsledky sú horšie ako očakávania

07.10.2022, 08:09
Autor:
ČTKČTK

Spomalenie globálnej ekonomiky znížilo dopyt po elektronických zariadeniach aj pamäťových čipoch, ktoré sa v nich používajú. Vyplýva to z vyhlásenia spoločnosti.

Juhokórejskej spoločnosti Samsung Electronics Co. Ltd. klesol podľa predbežných údajov v treťom štvrťroku prevádzkový zisk o 32 percent na 10,8 bilióna wonov (7,78 miliardy eur). To je prvý medziročný pokles za takmer tri roky.

Spomalenie globálnej ekonomiky znížilo dopyt po elektronických zariadeniach aj pamäťových čipoch, ktoré sa v nich používajú. Vyplýva to z vyhlásenia spoločnosti.

Výsledky sú horšie ako odhady analytikov opýtaných agentúrou Refinitiv, ktorí čakali v priemere pokles zisku na 11,8 bilióna wonov (8,5 miliardy eur). Tržby sa predbežne zvýšili o tri percentá na 76 biliónov wonov.

Samsung je najväčším svetovým výrobcom pamäťových čipov, smartfónov a televízorov. Investori ho tiež považujú za ukazovateľ vývoja globálneho spotrebiteľského dopytu.

Podľa analytikov dodávky pamäťových čipov firmy pravdepodobne zaostali za už zníženým očakávaním. V tomto štvrťroku by potom mohli ďalej klesať ceny kvôli inflácii, zvyšovaniu úrokových sadzieb a vplyvu ruskej invázie na Ukrajinu. To zrejme spôsobí ďalší pokles zisku firmy vo štvrtom štvrťroku. Dopyt by sa mohol zotaviť začiatkom budúceho roka.

Firmy aj spotrebitelia uťahujú opasky. Kupujúci pamäťových čipov, ako výrobcovia chytrých telefónov a počítačov, pozastavili nové nákupy, aby spotrebovali existujúce zásoby. Tým sa znížili dodávky a začal útlm v odvetví.

Konkurenčná firma Micron Technology sa minulý týždeň stala prvým výrobcom pamäťových čipov, ktorý oficiálne znížila svoje investičné plány na budúci rok. Väčší konkurent SK Hynix naznačil možné zníženie investícií.

Ďalší výrobca pamäťových čipov Advanced Micro Devices poskytol nový odhad tržieb za tretí štvrťrok, ktorý je asi o miliardu USD nižší, než sa pôvodne očakávalo, kvôli slabému dopytu po osobných počítačoch.

Spoločnosť Counterpoint Research odhaduje, že dodávky smartfónov Samsungu v treťom štvrťroku klesli o päť percent na zhruba 66 miliónov kusov. Samsung vo štvrťroku uviedol na trh nové, skladacie telefóny.

Podrobné výsledky Samsung zverejní 27. októbra, napísala agentúra Reuters.

01 - Modified: 2022-11-09 16:15:40 - Feat.: - Title: Populárny americký šport na ústupe? Zadávatelia naliali do reklám počas finále takmer 200 miliónov 02 - Modified: 2022-10-20 22:47:24 - Feat.: - Title: Vyčítame mu pár vecí. Stále však panuje v oblasti ohybných smartfónov 03 - Modified: 2022-10-07 07:58:57 - Feat.: - Title: Samsung chce poraziť konkurenciu novou generáciou procesorov 04 - Modified: 2022-10-03 16:46:04 - Feat.: - Title: YouTuber zdokumentoval nafúknuté batérie od Samsungu v nepoužívaných telefónoch. Samsung reaguje 05 - Modified: 2022-09-20 15:28:50 - Feat.: - Title: Známy ničiteľ telefónov vyskúšal odolnosť skladacieho Samsungu. Ako obstál v náročnej skúške?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2022 12:08