Turecko sa chce stať distribučným centrom ruského plynu, ktorý by prúdil do Európy. Ruské a turecké úrady dostali zadanie, aby na zámere spolupracovali. Pri návrate zo samitu v Kazachstane to povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý vo štvrtok rokoval v Astane s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Na štvrtkovom rokovaní Putin Erdoganovi ponúkol, že Rusko môže zvýšiť dodávky do Európy cez plynovod TurkStream, vzhľadom na to, že plynovody Nord Stream v Baltskom mori sú mimo prevádzky a nie je jasné, kedy a za akých podmienok budú opravené. Cez TurkStream dostáva ruský plyn už napríklad Maďarsko.
"Spoločne s (ruským prezidentom Vladimirom) Putinom sme zadali nášmu ministerstvu energetiky a prírodných zdrojov a relevantným inštitúciám v Rusku, aby na tom spolupracovali," povedal Erdogan v prvej verejnej reakcii na ruskú ponuku. Podľa neho "nie je na čo čakať".
Tureckí a ruskí odborníci vyhodnotia, kam distribučné centrum umiestnia. Podľa Erdogana by pre to bola zrejme najvhodnejšia európska časť Turecka, región Trácie, ktorý leží pri gréckych a bulharských hraniciach.
Erdogan tiež v reakcii na Putinovo vyjadrenie o pokuse poškodiť potrubie TurkStream povedal, že Turecko urobilo potrebné kroky, aby infraštruktúru zabezpečilo.
Turecko má dlhodobo ambíciu stať sa významným energetickým centrom. Podľa odborníkov nie je ale jasné, či bude po ruskom plyne v Európe dopyt.
Po útoku ruských vojsk na Ukrajinu mnohé európske štáty začali pracovať na nahradení ruských dodávok plynom z iných krajín. Rusko navyše vnímajú ako nespoľahlivého partnera.
Inak sa ale na vec pozerá Maďarsko a niektoré krajiny na juhu Európy. "TurkStream bude hrať ešte dôležitejšiu úlohu ako doteraz pri zásobovaní juhovýchodnej a strednej Európy energiami," povedal vo štvrtok maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó. Ten o dodávkach plynu z Ruska rokoval v Moskve.