Prvá diskusia o podrobnostiach ďalších krízových energetických opatrení čaká dnes ministrov energetiky krajín Európskej únie. Baviť sa budú o parametroch spoločných nákupov plynu, zavedení brzdy proti výrazným cenovým výkyvom či vzájomnej solidarite v prípade hroziaceho nedostatku. Reč bude aj o strope na cenu plynu spaľovaného v elektrárňach. Okrem toho by na zasadnutí, ktoré povedie český minister priemyslu Jozef Síkela, mohli zástupcovia vlád dospieť k zhode na nových pravidlách pre energetickú náročnosť budov.
Lídri členských krajín minulý týždeň na bruselskom summite podporili druhý balík návrhov smerujúcich k obmedzeniu vysokých cien energií a ich dopadov na obyvateľov a firmy. Po septembrovej sade zameranej na prerozdelenie ziskov elektrární a ropných firiem či úspory elektriny sa teraz európsky blok venuje cenám plynu.
Okrem dobrovoľných spoločných nákupov určených primárne na plnenie zásobníkov a povinnej solidarity pri kritickom nedostatku plynu sa ministri budú baviť aj o možnej priamej redukcii jeho ceny. Tá sa má podľa posledného návrhu komisie týkať len prípadného výrazného zvýšenia ceny na virtuálnom obchodnom uzle TTF kľúčovom pre určovanie cien.
Mnoho členských krajín však plánuje hovoriť aj o všeobecnejšom zastropovaní cien plynu spaľovaného v elektrárňach, na ktoré majú štáty zásadne rozdielne názory. Európska komisia v pondelok poslala členským krajinám dokument, v ktorom rozobrala jeho prínosy a riziká. Vzhľadom na súčasný pokles ceny plynu by podľa komisie strop navrhovaný na úrovni 100 až 120 eur za megawatthodinu nedával zmysel.
Dnešná rozprava neprinesie konkrétne spoločné závery, ale poslúži na prípravu podrobnejšej podoby opatrenia, na ktorom by sa ministri mohli zhodnúť na ďalšej mimoriadnej schôdzi. Jej zvolanie plánuje české predsedníctvo na koniec novembra.