Miera inflácie v eurozóne v októbri rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch zdolala ďalší rekord. Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v krajinách používajúcich spoločnú menu vystúpilo na 10,7 percenta.
V rýchlom odhade to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Hlavnou príčinou zrýchľujúcej inflácie je stále najmä prudké zdražovanie energií.
V porovnaní so septembrom je inflácia vyššia o osem desatín percentuálneho bodu a prekonala aj očakávania analytikov, ktorí počítali s jej rastom na 10,2 percenta. Údaje za celú Európsku úniu rýchly odhad neuvádza.
Vlani v októbri, keď sa na ekonomike ešte naplno neprejavovalo postpandemické oživenie a energetická kríza, bola miera inflácie 4,1 percenta.
Ceny energií v desiatom mesiaci tohto roka stúpli o 41,9 percenta, čo je zrýchlenie oproti septembrovej hodnote 40,7 percenta. Výraznejšie je aj zdražovanie potravín, alkoholu a tabakových výrobkov, ktorých ceny sa zvýšili o 13,1 percenta, zatiaľ čo v septembri to bolo 11,8 percenta.
Ceny neenergetických priemyselných tovarov stúpli v októbri o šesť percent a ceny služieb o 4,4 percenta, oboch prípadoch rovnako prekonali septembrový rast.
Najvyššie hodnoty inflácie mala podľa dnešného odhadu trojica pobaltských krajín na čele s Estónskom (22,4 percenta). Na Slovensku rast cien zrýchlil na 14,5 percenta, oproti predošlému mesiacu tak inflácia stúpla o 1,3 percenta.
Najnižšia bola inflácia vo Francúzsku, kde stúpla na 7,1 percenta.
Inflácia v eurozóne sa nachádza vysoko nad dvojpercentným cieľom Európskej centrálnej banky ECB. Tá v reakcii na prudký rast spotrebiteľských cien tento rok prvýkrát od roku 2011 zvýšila základné úrokové sadzby.
Minulý týždeň Centrálna banka zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o ďalších 0,75 percentuálneho bodu. Posunula ju tak na dve percentá, čo je najvyššia úroveň od roku 2009.