Svetová ekonomika by sa v budúcom roku mala vyhnúť recesii, avšak najväčšia energetická kríza od 70. rokov minulého storočia spôsobí výrazné spomalenie rastu, pričom najviac utrpí Európa.
Svetová ekonomika by mala podľa OECD dosiahnuť v tomto roku 3,1-percentný rast, v budúcom roku však počíta s výrazným spomalením na 2,2 percenta. Situácia by sa mala opäť zlepšiť v roku 2024, v ktorom OECD očakáva rast o 2,7 percenta.
Najviac zasiahnutá Európa
Podľa OECD bude vývoj jednotlivých ekonomík rôzny, pričom najväčšiu záťaž ponesie Európa, ktorá v najväčšej miere dopláca na vojnu na Ukrajine. OECD odhaduje, že napríklad ekonomika eurozóny vzrastie v budúcom roku o 0,5 percenta oproti tohtoročnému odhadovanému rastu na úrovni 3,3 percenta.
V roku 2024 organizácia predpokladá čiastočné zotavenie a rast o 1,4 percenta. Napriek nepriaznivému vývoju je odhad OECD lepší než v septembri, keď organizácia počítala s rastom ekonomiky eurozóny tento rok o 3,1 percenta a v budúcom roku iba o 0,3 percenta.
Najväčšia ekonomika eurozóny, Nemecko, by podľa odhadov OECD malo v budúcom roku zaznamenať pokles hospodárstva 0,3 percenta. Aj v tomto prípade je však nový odhad lepší. V septembri OECD počítala s poklesom nemeckej ekonomiky v budúcom roku až o 0,7 percenta.
V samotnej Európe sa ekonomika bude podľa OECD vyvíjať rôznorodo. Napríklad ekonomika Francúzska, ktoré nie je také závislé od dovozu ruských energií, by mala v roku 2023 vzrásť o 0,6 percenta. Ekonomika Talianska by mala vzrásť o 0,2 percenta, čo znamená, že v niektorých kvartáloch OECD nevylučuje pokles.
Zrýchlenie tempa rastu čínskej ekonomiky
Mimo eurozóny napríklad ekonomika Británie na budúci rok podľa OECD klesne, a to o 0,4 percenta. V tomto prípade organizácia svoj odhad výrazne zhoršila, keďže ešte v septembri počítala s miernym rastom o 0,2 percenta.
V prípade Spojených štátov očakáva OECD v tomto roku rast o 1,8 percenta a v budúcom roku spomalenie na 0,5 percenta. V roku 2024 sa rast hospodárstva opäť zrýchli, a to na jedno percento. Aj pri USA organizácia pôvodnú prognózu zlepšila. V septembri očakávala tento rok rast o iba 1,5 percenta. Budúcoročný odhad OECD nemenila.
Čína, ktorá nie je členom OECD, je jednou z mála veľkých ekonomík, pri ktorých OECD počíta na budúci rok so zrýchlením tempa rastu. Zatiaľ čo tento rok počíta OECD s rastom čínskeho hospodárstva o 3,3 percenta, na budúci rok by sa mal zrýchliť na 4,6 percenta.
V roku 2024 odhaduje OECD mierne spomalenie rastu na 4,1 percenta. V septembrovej prognóze organizácia očakávala tohtoročný rast čínskej ekonomiky na úrovni 3,2 percenta a v budúcom roku na úrovni 4,7 percenta.