Rusko pred zavedením cenového stropu na ruskú ropu v novembri zvýšilo vývoz, klesli mu ale príjmy z jej predaja. Vo svojej pravidelnej mesačnej správe to dnes uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu IEA. Skupina ekonomicky vyspelých krajín G7, Európska únia a tiež Austrália zaviedli cenový strop od 5. decembra, aby tak Moskve skomplikovali financovanie jej vojenskej invázie na Ukrajinu.
Rusko síce ešte predtým zvýšilo export, ale nižšie ceny ropy na svetových trhoch a fakt, že surovinu samo ponúkalo ešte lacnejšie, zapríčinili, že mu príjmy z predaja ropy minulý mesiac klesli o 700 miliónov dolárov (približne 6,5 milióna eur) na 15,8 miliardy dolárov (15 miliárd eur). IEA naďalej očakáva, že cenový strop v budúcom roku zníži ťažbu ropy v Rusku o 1,4 milióna barelov denne.
„Kým nižšie ceny ropy sú vítanou úľavou pre spotrebiteľov, ktorí čelia prudkej inflácii, plný dopad embárg na dodávky ruskej ropy a produktov sa ešte len ukáže,“ uviedla agentúra.
Globálne ekonomické problémy a obavy o dopyt v Číne, ktorá je najväčším dovozcom ropy na svete, tento rok pomohli vymazať väčšinu z nárastu cien ropy. IEA ale zároveň uviedla, že dopyt v niektorých oblastiach bol prekvapivo silný.
Čerstvé údaje prinútili Medzinárodnú agentúru pre energiu zvýšiť odhad rastu dopytu po rope v tomto roku o 140-tisíc barelov denne na 2,3 milióna barelov denne. Na budúci rok potom odhad zvýšila o 100-tisíc barelov denne na 1,7 milióna barelov denne, čo znamená celkový dopyt 101,6 milióna barelov ropy denne.
„Ako prechádzame zimnými mesiacmi a smerujeme na trh s ropou v druhom štvrťroku 2023 k tesnejšej bilancii, nemožno vylúčiť ďalšie zvýšenie cien,“ dodala IEA.