Miera nezamestnanosti v Rusku sa v novembri znížila na rekordné minimum 3,7 percenta z 3,9 percenta v októbri. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnil ruský štatistický úrad. Správa ukazuje na nedostatok pracovných síl, ktorý ohrozuje ekonomické vyhliadky krajiny, uviedla agentúra Reuters.
Predstavitelia vlády a centrálnej banky varujú pred ekonomickými dopadmi napätého trhu práce od chvíle, keď prezident Vladimir Putin koncom septembra nariadil čiastočnú mobilizáciu mužov v prevažne produktívnom veku kvôli ruskej invázii na Ukrajinu. Po vyhlásení mobilizácie utiekli z krajiny státisíce Rusov a približne 300-tisíc ich bolo povolaných do armády.
"Sme samozrejme veľmi znepokojení situáciou na trhu práce. Pretože v skutočnosti je pracovnej sily v tejto chvíli nedostatok, a to je obmedzenie," povedal na začiatku tohto mesiaca minister hospodárstva Maxim Rešetnikov.
Centrálna banka potom v polovici tohto mesiaca varovala, že v mnohých priemyselných odvetviach sa prejavuje čoraz väčší nedostatok pracovných síl v súvislosti s dopadmi čiastočnej mobilizácie.
Ďalšia zverejnená štatistika ukázala, že priemyselná výroba v novembri v Rusku klesla o 1,8 percenta a maloobchodné tržby, dôležitý ukazovateľ spotrebiteľského dopytu, sa medziročne prepadli o 7,9 percenta. Súčasne Rosstat revidoval údaje o maloobchodných tržbách za júl, august a október smerom nadol.
Reálne mzdy v Rusku, ktoré sú očistené o infláciu, v októbri medziročne vzrástli o 0,4 percenta. To bol prvý rast od marca, ale vyššie mzdy v kombinácii s napätým trhom práce môžu podporiť infláciu.
Ruská ekonomika, ktorá je závislá od dovozu, odolala dopadom rozsiahlych západných sankcií lepšie, ako sa pôvodne očakávalo. Ruský premiér Michail Mišustin dnes na rokovaní vlády uviedol, že ruská ekonomika za 11 mesiacov klesla o viac ako dve percentá.
Ale utlmený dopyt spotrebiteľov, znižujúci sa prebytok bežného účtu a výhľad nižších príjmov z vývozu kvôli zavedeniu cenového stropu na ropu komplikujú výhľad na budúci rok.