Vlajky EÚ. FOTO: Reuters
StoryEditor

Jednotný európsky trh oslavuje 30. výročie. Patrí k najväčším úspechom integrácie

04.01.2023, 12:35
Autor:
TASRTASR

Spoločný trh zohral kľúčovú úlohu okrem iného aj pri urýchlení hospodárskeho rozvoja nových členských štátov, ktoré vstúpili do EÚ.

EÚ tento rok oslavuje 30. výročie vzniku jednotného trhu, ktorý patrí medzi najväčšie úspechy európskej integrácie. Európsky vnútorný trh vznikol 1. januára 1993 a umožňuje voľný pohyb tovaru, služieb, ľudí a kapitálu v rámci Únie, uľahčuje život ľuďom a otvára nové príležitosti pre podniky.

Európska komisia EK pri tejto príležitosti pripomenula, že v priebehu 30 rokov sa na jednotnom trhu dosiahla bezprecedentná trhová integrácia hospodárstiev jednotlivých členských štátov. Jednotný trh funguje ako hnacia sila rastu a konkurencieschopnosti a podporuje ekonomickú a politickú silu Európy na svetovej úrovni.

image

Pri lacnej elektrine pre domácnosti je v hre ústupok. Štát chce odvrátiť hrozbu pre Mochovce

Urýchlenie hospodárskeho rozvoja

Spoločný trh zohral kľúčovú úlohu aj pri urýchlení hospodárskeho rozvoja nových členských štátov, ktoré vstúpili do EÚ. Odstránil im prekážky na vstup na trh a naštartoval rast.

Význam jednotného trhu sa prejavil aj počas pandémie ochorenia COVID-19 a energetickej krízy spôsobenej inváziou Ruska na Ukrajinu.

Komisia spresnila, že jednotný trh umožnil, že EÚ dokáže zlepšovať životy všetkých Európanov, aj vďaka prínosom, ako sú urýchlenie prechodu na zelenšie a digitálnejšie hospodárstvo, zaručenie vysokej bezpečnosti a celosvetovo špičkových technologických noriem, ktoré zaručujú, že všetky výrobky na jednotnom trhu sú bezpečné a ochraňujú životné prostredie, prácu, osobné údaje a ľudské práva, reakcia na nečakané krízy s bezprecedentnou rýchlosťou a odhodlaním, ktorá vyplýva zo spoločného a koordinovaného európskeho prístupu.

Pomoc v krízovom stave

Nezatvorenie vnútorných hraníc a zabezpečenie hladkého fungovania vnútorného trhu počas koronakrízy umožnili dostať vakcíny, zdravotnícke vybavenie a iné kritické materiály k tým, ktorí ich potrebovali.

image

Zle už bolo, trhy rastú. Jeden z najhorších rokov od veľkej hospodárskej krízy strieda rok nádeje

Súčasná reakcia EÚ na energetickú krízu sa opiera o plán REPowerEU, ktorý vďaka vnútornému trhu poskytuje Únii možnosť spoločne obstarávať diverzifikovanejšie zdroje energie a urýchliť rozvoj a zavádzanie čistej a obnoviteľnej energie. Vďaka tomu sa už podarilo znížiť závislosť EÚ od ruských fosílnych palív.

Komisia zdôraznila, že v snahe, aby jednotný trh zostal spoločným dobrom, prínosom pre všetkých ľudí v EÚ neustále pracuje na jeho rozvoji v nových oblastiach a zabezpečuje praktické fungovanie už zavedených pravidiel. V tomto smere EK úzko spolupracuje s verejnými orgánmi členských štátov, ktoré nesú spoločnú zodpovednosť za účinné presadzovanie pravidiel jednotného trhu.

Úspechy a prínosy

V priebehu roka 2023 sa uskutoční množstvo diskusií, výstav a kampaní v celej EÚ s cieľom propagovať úspech jednotného trhu a zapojiť občanov do diskusie o jeho budúcnosti. Komisia vydá oznámenie, v ktorom predstaví významné úspechy a prínosy jednotného trhu a zároveň určí nedostatky vo vykonávaní a budúce priority vnútorného trhu.

Jednotný trh bol zriadený 1. januára 1993 po podpísaní Maastrichtskej zmluvy 7. februára 1992. Spočiatku ho tvorilo 12 krajín EÚ - Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko a Taliansko. Po brexite zahŕňa 27 členských štátov, ako aj Island, Lichtenštajnsko a Nórsko, pričom Švajčiarsko má čiastočný prístup.

image

Európa mala teraz kruto pykať, no nastal opak. Plyn stojí už ako pred vojnou

01 - Modified: 2023-01-03 10:03:37 - Feat.: 1 - Title: Zle už bolo, trhy rastú. Jeden z najhorších rokov od veľkej hospodárskej krízy strieda rok nádeje 02 - Modified: 2023-01-02 18:15:00 - Feat.: 1 - Title: Európa mala teraz kruto pykať, no nastal opak. Plyn stojí už ako pred vojnou 03 - Modified: 2022-12-28 14:56:24 - Feat.: 1 - Title: Tajný plynový kód pätnásť: Prečo sme na chvoste Únie? 04 - Modified: 2022-12-26 07:41:05 - Feat.: 1 - Title: Európsky trh je pre nás stále relevantný. Rusko je pripravené obnoviť dodávky plynu, znie z Moskvy
01 - Modified: 2023-06-05 18:06:10 - Feat.: - Title: Istanbulský dohovor nie je záväzný pre Slovensko, tvrdí rezort spravodlivosti 02 - Modified: 2023-06-05 14:44:18 - Feat.: - Title: Predčasné voľby neovplyvnia španielske predsedníctvo v Európskej únii, socialistov v regiónoch porazili 03 - Modified: 2023-06-05 13:48:19 - Feat.: - Title: Reforma poľskej justície porušuje právo Európskej únie, rozhodol súd a vyhovel žalobe z Eurokomisie 04 - Modified: 2023-06-05 16:00:00 - Feat.: - Title: Moldavsko uniká z objatia Moskvy. Už sa tam začala rumunizácia, tvrdí ruský politológ 05 - Modified: 2023-06-03 17:47:58 - Feat.: - Title: Európska únia pohrozila Srbsku a Kosovu sankciami, ak nezabránia opakovaniu násilností
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. jún 2023 11:30