Rast globálnej ekonomiky v tomto roku spomalí na 1,9 percenta z odhadovaných troch percent vlani. Bude tak patriť medzi najnižšie za posledné desaťročia. V správe nazvanej World Economic Situation and Prospects to dnes uviedla Organizácia Spojených národov. Slabší rast spôsobí pandémia choroby covid-19, invázia ruských vojsk na Ukrajinu, vysoká inflácia a klimatická kríza.
V budúcom roku by sa ekonomická situácia mala trochu zlepšiť. Hrubý domáci produkt sa tak podľa odhadu OSN zvýši o 2,7 percenta, ak začnú ustupovať niektoré makroekonomické problémy.
"Krátkodobý hospodársky výhľad zostáva veľmi neistý, lebo pretrváva nespočetné množstvo hospodárskych, finančných, geopolitických a environmentálnych rizík," uvádza sa v správe.
Globálnu ekonomiku negatívne ovplyvnilo oslabenie rastu v Spojených štátoch, Európskej únii a ďalších vyspelých ekonomikách. Americká ekonomika v tomto roku vykáže rast iba o 0,4 percenta po odhadovanom raste o 1,8 percenta vlani. Rast v Európskej únii sa podľa prognózy spomalí na 0,2 percenta z vlaňajších 3,3 percenta.
Medzinárodný menový fond koncom januára zverejní aktualizovaný výhľad vývoja svetovej ekonomiky. Šéfka MMF Kristalina Georgievová minulý týždeň uviedla, že fond pravdepodobne nezhorší svoju októbrovú prognózu, podľa ktorej rast svetovej ekonomiky v tomto roku spomalí na 2,7 percenta z 3,2 percenta vlani. V októbri MMF uviedol, že na 25 percent je pravdepodobné, že globálny rast klesne pod dve percentá, čo sa od roku 1970 stalo iba päťkrát, uviedla agentúra Reuters.
Americká ekonomika podľa MMF tento rok stúpne o jedno percento. Analytici zmenu sadzieb nepredpokladali.
OSN tiež uviedla, že tempo rastu čínskej ekonomiky tento rok zrýchli na 4,8 percenta z vlaňajších troch percent. Vláda totiž opustila politiku nulovej tolerancie choroby covid-19 a začala uvoľňovať menovú a fiškálnu politiku. Rast však pravdepodobne zostane výrazne pod úrovňou z doby pred pandémiou, keď predstavoval šesť až 6,5 percenta.
MMF v tomto roku očakáva rast čínskej ekonomiky o 4,4 percenta.