Európa napriek výraznému poklesu cien zemného plynu ešte nezvíťazila v energetickej vojne s Ruskom. V rozhovore s novinami Financial Times to povedal šéf Medzinárodnej agentúry pre energiu IEA Fatih Birol.
Varoval pritom, že Rusko by mohlo ukončiť zvyšné dodávky plynu do Európy a že globálny dopyt po skvapalnenom zemnom plyne LNG zrejme porastie v dôsledku oživenia čínskej ekonomiky. To by mohlo skomplikovať plnenie európskych zásobníkov plynu pred budúcou zimou.
"Rusko vsadilo na energetickú kartu a nevyhralo," uviedol Birol. "Bolo by ale príliš odvážne tvrdiť, že Európa už energetickú bitku vyhrala," dodal Birol. Upozornil, že budúca zima by v prípade chladnejšieho počasia mohla byť pre Európu ťažšia ako tá terajšia.
Šéf najväčšej nemeckej energetickej spoločnosti RWE Markus Krebber však v nedávnom rozhovore s agentúrou Reuters predpovedal, že ceny plynu v Európe sa už nevrátia na rekordné maximá z minulého roka. "Situácia na trhu s plynom už teraz nie je tak napätá, najmä vďaka miernej zime a obnovovaniu produkcie jadrových elektrární vo Francúzsku," uviedol.
Vlani v auguste sa veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh kvôli obmedzovaniu dodávok z Ruska dostala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu Mwh. Odvtedy však výrazne klesla, okrem relatívne teplého počasia v zimných mesiacoch k tomu prispeli aj rozsiahle námorné dodávky LNG.
Minulý týždeň cena plynu pre európsky trh po prvý raz od roku 2021 zostúpila pod 50 eur za MWh. Zostáva však výrazne vyššia ako v čase pred začiatkom útoku ruských vojsk na Ukrajinu, čo okrem iného znižuje konkurencieschopnosť európskeho priemyslu.
Birol upozornil, že európsku ekonomiku zatiaľ nepostihla rozsiahla recesia, hoci ju energetická kríza tvrdo zasiahla. "Ceny (plynu) sú stále sedemkrát vyššie ako v Spojených štátoch, ceny elektriny sú trikrát vyššie ako v Číne," uviedol. "Trvalé riešenie energetickej bezpečnosti by malo byť založené na čistej energii," dodal.