Európska komisia nastavila nedostatočnú kontrolu rozdeľovania a využívania peňazí z mimoriadneho fondu obnovy podporujúceho hospodárske oživenie po pandémii covidu-19. Uvádza to dnešná správa audítorov Európskeho dvora audítorov, podľa ktorých by mali byť financie z balíka obsahujúceho 724 miliárd eur lepšie chránené pred možným zneužitím. Komisia podľa audítorov nekontroluje, či štáty pri rozdeľovaní peňazí dohliadajú na dodržiavanie práva Únie alebo vnútroštátneho práva.
Európska únia fond známy pod názvom Nástroj na oživenie a odolnosť naplnila peniazmi z bezprecedentnej spoločnej pôžičky a začala ich rozdeľovať predvlani. Najviac má putovať do Talianska a Španielska. Všetky členské krajiny musia pred postupnou výplatou peňazí preukázať splnenie mnohých reformných míľnikov, ktorými chce komisia okrem iného zabezpečiť, aby sa peniaze využili najmä na ekologické a digitálne transformácie.
Podľa audítorov je však problematické, že pravidlá fondu na rozdiel od bežných štrukturálnych fondov presne nestanovujú zodpovednosť za dodržiavanie noriem Únie a národných noriem.
"Ľudia budú novým spôsobom financovania Európskej únie dôverovať len vtedy, keď budú mať istotu, že sa ich peniaze vynakladajú riadne. V súčasnosti miera istoty, ktorú komisia v prípade hlavného fondu Únie na podporu oživenia po pandémii môže poskytnúť, je nedostatočná a nedostatočné je tiež vyvodzovanie zodpovednosti na úrovni Únie, "vyhlásil dnes predseda EUD Tony Murphy.
Komisia začala vyplácať peniaze veľkej väčšine členských krajín, pre problémy s rešpektovaním princípov právneho štátu ich zatiaľ nedostávajú Maďarsko a Poľsko. Krajiny dostali prvých 13 percent svojho podielu v roku 2021 v rámci predfinancovania, potom im Brusel posiela ďalšie sumy v závislosti od plnenia míľnikov. Zatiaľ komisia rozdelila zhruba pätinu celkového balíka.
Audítori vidia ako problém aj to, že podľa nich nie je jasné, čo bude s už vyplatenými peniazmi v prípade zrušenia niektorého financovaného projektu. Okrem toho nebolo podľa EDA dlho jasné, akú sumu komisia členskej krajine zmrazí, ak míľniky splní len čiastočne. Dvor audítorov v správe vyzval exekutívu Únia, aby nedostatky napravila. Komisia chce podľa audítorov v najbližších rokoch podrobnejšie preverovať, či kontroly dodržiavania pravidiel vykonávané jednotlivými krajinami sú dostatočné.