Americká spoločnosť Microsoft ponúkla ústupky, aby získala súhlas s prevzatím spoločnosti Acitivison Blizzard, výrobcu hier Call of Duty či Candy Crush. Ukazuje to aktualizovaná dokumentácia Európskej komisie, ktorá funguje zároveň ako protimonopolný úrad Únie. Európska komisiaK v súlade so svojou politikou neposkytla žiadne ďalšie podrobnosti. Teraz si vyžiada spätnú väzbu od konkurentov a od zákazníkov, potom prijme konečné rozhodnutie. To by malo padnúť do 22. mája.
Prezident Microsoftu Brad Smith uviedol, že firma je pripravená ponúknuť konkurentom licenčné zmluvy, aby zmiernila obavy z narušenia konkurencie na trhu. Nechce však predať lukratívnu hru Call of Duty. V posledných týždňoch spoločnosť podpísala zmluvy s tromi spoločnosťami, ktoré chcú túto hru uviesť na svoje platformy.
"Stojíme si za našim sľubom priniesť Call of Duty viacerým hráčom na viacerých prístrojoch. Uzavreli som zmluvy o uvedení hry na konzole Nintendo a s cloudovými službami pre streamovanie hier firiem Nvidia, Boosteroid a Ubitus, "povedal hovorca Microsoftu.
Podľa zdrojov agentúry Reuters je pravdepodobné, že Microsoft vďaka týmto licenčným zmluvám a ďalším opatreniam získa od EÚ s akvizíciou súhlas. V Európe skúma spojenie aj britský protimonopolný úrad, no tam zatiaľ nie je isté, či ho povolí.
Microsoft oznámil, že kúpi za 68,7 miliardy dolárov (zhruba 1,5 bilióna Kč) vývojára hier a vydavateľa interaktívneho zábavného obsahu Activision Blizzard vlani v januári. Akvizícia, ktorá je najväčším prevzatím v technologickom sektore, má urýchliť rast hernej divízie Microsoftu. Po dokončení transakcie bude Microsoft treťou najväčšou hernou firmou na svete podľa výšky tržieb za spoločnosťami Tencent a Sony. Práve Sony je veľkým kritikom transakcie.