Čínska centrálna banka. FOTO: Reuters
StoryEditor

Čínska centrálna banka prvýkrát tento rok znížila povinné minimálne rezervy. Chce oživiť ekonomiku

17.03.2023, 15:36
Autor:
TASRTASR

Povinné minimálne rezervy reprezentujú objem hotovosti, ktorý musia banky držať ako rezervy. Najnovšie zníženie ich sadzby sa vzťahuje na väčšinu bánk a začne platiť od 27. marca.

Čínska centrálna banka prvýkrát v tomto roku znížila povinné minimálne rezervy pre banky o 25 bázických bodov. Týmto spôsobom sa snaží podporiť oživenie ekonomiky a zabezpečiť dostatočnú likviditu v bankovom systéme.

Povinné minimálne rezervy reprezentujú objem hotovosti, ktorý musia banky držať ako rezervy. Najnovšie zníženie ich sadzby sa vzťahuje na väčšinu bánk a začne platiť od 27. marca. Priemerná sadzba povinných minimálnych rezerv finančných inštitúcií po najnovšom znížení predstavuje približne 7,6 percenta.

image

Čínsky prezident Si Ťin-pching príde do Ruska. S Putinom chce hovoriť o vojne a spolupráci

PBOC naposledy menila túto sadzbu v decembri, keď ju znížila o štvrť percentuálneho bodu pre všetky banky. Podľa centrálnej banky aktuálne zníženie povinných rezerv pomôže udržať primeranú ponuku peňazí a úverov na stabilnej úrovni, ktorá bude zodpovedať tempu nominálneho rastu ekonomiky.

PBOC vo februári ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na jednoročné úvery na úrovni 3,65 percenta a päťročnú sadzbu LPR na 4,30 percenta.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. január 2026 11:19