Inflácia v eurozóne je podľa prezidentky Európskej centrálnej banky ECB Christine Lagardovej stále príliš vysoká. ECB však podľa nej rázne zakročí, aby infláciu vrátila späť k dvom percentám. Lagardová to dnes povedala na konferencii vo Frankfurte nad Mohanom. Euro po jej slovách spevnilo.
"Verejnosť si ale môže byť istá jednou vecou: My zabezpečíme cenovú stabilitu, návrat inflácie späť na dve percentá v strednodobom horizonte je bez diskusie," povedala. Šéfka ECB sa takto vyslovila napriek nedávnym turbulenciám v bankovom sektore.
ECB minulý týždeň opäť zvýšila základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu. Bolo to v čase, keď už prichádzali správy o krachu stredne veľkých amerických bánk. ECB však neuviedla, aký bude jej ďalší krok v menovej politike, spomenula len, že sa pri jej určovaní bude pozerať na hospodárske dáta.
Prevzatie druhej najväčšej švajčiarskej banky Credit Suisse jej väčším konkurentom UBS a situácia niektorých amerických bánk zapríčinili obavy o kondíciu bánk v eurozóne. Podľa Lagardovej je však bankový sektor v krajinách platiacich eurom odolný, a to vďaka zodpovedajúcemu kapitálovému vybaveniu. ECB je pri súčasnom napätí na trhoch pripravená podporiť finančný systém ďalšou likviditou a zachovať hladkú transmisiu menovej politiky. "Jedna vec je istá: Neexistuje žiadny kompromis medzi cenovou a finančnou stabilitou," povedala Lagardová.
Tvorcovia európskej menovej politiky sa usilujú o cenovú stabilitu v eurozóne s mierou inflácie okolo dvoch percent v strednodobom horizonte. Tento cieľ sa im ale už mnoho mesiacov vzďaľuje. Vo februári bola miera inflácie v eurozóne 8,5 percenta a v januári 8,6 percenta. Infláciu spočiatku podporovali predovšetkým vyššie ceny energií a potravín, postupne sa však zdražovanie dotýka čoraz viacerých oblastí života.
Euro dnes okolo 13.00 h SEČ pridávalo k doláru asi 0,3 percenta na 1,0797 dolárov. Je tak na päťtýždňovom maxime.