Európska centrálna banka ECB bude možno musieť zvýšiť úrokové sadzby aj na ďalšom zasadnutí v máji. Povedal to vo štvrtok guvernér holandskej centrálnej banky Klaas Knot, podľa ktorého je inflácia naďalej príliš vysoká.
Knot je tak ďalším zo zväčšujúcej sa skupiny stúpencov pokračujúceho sprísňovania menovej politiky, napriek tomu, že v poslednom období do rozhodovania centrálnych bánk zasiahli otrasy na bankovom trhu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
ECB minulý týždeň zvýšila úrokové sadzby o 50 bázických bodov, pričom kľúčovú sadzbu zdvihla na 3,50 percenta a depozitnú na tri percentá, čo je najvyššia úroveň za viac než 14 rokov. Ďalšie kroky nezverejnila, keďže nie je isté, ako sa bude vyvíjať situácia po nedávnych otrasoch na bankovom trhu.
Avšak viacerí centrálni bankári sa už vyjadrili, že ECB so zvyšovaním úrokových sadzieb ešte neskončila, keďže inflácia je stále vysoká a na vysokej úrovni sa môže udržať aj dlhšie, než predpokladá samotná ECB.
Teraz sa k skupine týchto centrálnych bankárov pridal aj Knot. "Považujem za nepravdepodobné, že by sa cyklus zvyšovania sadzieb nateraz ukončil," povedal v rozhovore pre agentúru Reuters. Podľa neho je veľmi otázne, či by držanie úrokových sadzieb iba v mierne reštriktívnom teritóriu stačilo na spustenie požadovanej výraznej dezinflácie.
"Stále si myslím, že v máji budeme musieť urobiť ďalší krok," dodal Knot s tým, že o jeho rozsahu sa ešte rozhodne. Aj keď je dôležité, aby sa turbulencie na finančných trhoch upokojili, Európa je podľa Knota od finančnej krízy v súčasnosti "veľmi, veľmi vzdialená". Skutočným problémom je inflácia, ktorá sa síce spomalila, naďalej sa však na vysokej úrovni drží jadrová inflácia, ktorej kontrola je omnoho zložitejšia.