Ceny ropy na konci týždňa prudko klesli. Dôvodom sú obavy týkajúce sa zdravia bankového sektora.
Ďalším faktorom bolo vyhlásenie ministerky energetiky USA Jennifer Granholmovej, že dopĺňanie amerických strategických ropných rezerv môže trvať niekoľko rokov, čo utlmilo očakávania týkajúce sa rastu dopytu.
Časť strát ropa zmazala
Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s májovým kontraktom sa o 16.07 h SEČ predával so stratou 1,61 USD alebo 2,30 percenta po 68,35 USD (63,61 eura).
Májový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa obchodoval s mínusom 1,71 USD alebo 2,25 percenta po 74,20 USD za barel.
Oba referenčné druhy ropy sa v piatok oslabili až o 4 percentá, neskôr však zmazali časť strát. Celý týždeň však zrejme uzavrú so ziskom po najprudšom prepade za niekoľko mesiacov v predchádzajúcom týždni, ktorý spôsobili turbulencie v bankovom sektore a obavy z recesie.
Nepriaznivá správa od ministerky
Vyhlásenie ministerky Granholmovej je podľa analytika Stephena Brennocka zo spoločnosti PVM nepriaznivou správou pre budúci vývoj dopytu po rope.
Strategické zásoby ropy v USA sú teraz na najnižšej úrovni od roku 1983. Americký prezident Joe Biden totiž vlani nariadil predávať ropu z týchto zásob s cieľom znížiť jej cenu na trhu.
Biely dom vlani v októbri uviedol, že bude nakupovať ropu do strategických zásob, pokiaľ ceny klesnú do pásma 67 až 72 dolárov za barel. Granholmová však vo štvrtok zákonodarcom oznámila, že tento rok bude ťažké využiť nízke ceny na dopĺňanie zásob.
Americký dolár medzitým kvôli obavám o európsky bankový sektor výrazne posilňuje voči euru. Silnejší kurz dolára zdražuje ropu a ďalšie komodity z pohľadu držiteľov iných mien, čo spravidla znižuje dopyt.
(1 EUR = 1,0745 USD)