Presun vkladov Američanov z menších do veľkých bánk môže mať výrazný vplyv na menšie firmy. Tie sú totiž do veľkej miery závislé práve od úverov z komunitných a regionálnych finančných inštitúcií. Uviedol to člen rady guvernérov americkej centrálnej banky Philip Jefferson. Informuje o tom agentúra Reuters.
"Sústreďujeme sa na makroekonomiku, sme si však vedomí potenciálnych distribučných aspektov, ak budú klienti vyberať hotovosť z menších bánk," povedal Jefferson.
Zatvorenie kalifornskej banky Silicon Valley Bank SVB 10. marca a krátko na to aj newyorskej Signature Bank spôsobilo výrazný odlev vkladov z menších amerických bánk v prospech veľkých finančných inštitúcií. Na to poukázali údaje Fedu z minulého týždňa, podľa ktorých zaznamenal objem vkladov malých bánk rekordný pokles a podľa Jeffersona "sa dôsledky (pre podniky) ešte len ukážu".
Fed zverejnil, že objem vkladov v malých bankách, za ktoré sú v USA považované všetky banky až na 25 najväčších komerčných bánk, klesol v týždni do 15. marca, teda v týždni, v ktorom úrady zatvorili SVB a Signature Bank, o 119 miliárd dolárov (110,46 miliardy eur) na 5,46 bilióna dolárov. Rozsah poklesu bol tak viac než dvojnásobný v porovnaní s predchádzajúcim rekordným poklesom vkladov a v percentuálnom vyjadrení to bol najvýraznejší pokles objemu vkladov za 15 rokov. Naopak vklady vo veľkých bankách v danom týždni vzrástli o 67 miliárd dolárov na 10,74 bilióna dolárov.