Otrasy v bankovom sektore na oboch brehoch Atlantického oceána rezonujú vo svete už tretí týždeň. Pády amerických finančných domov ako Silicon Valley Bank alebo Signature Bank vyvolali neistotu na finančných trhoch. Strach zavládol aj z toho, či sa nezopakuje scenár z roku 2008, ktorý by viedol k ďalšej veľkej finančnej kríze. Po tom, ako americké ministerstvo financií situáciu upokojilo oznámením opatrení v podobe 100-percentnej garancie všetkých vkladov a Americká centrálna banka ohlásila výhodné programy dodávania likvidity s akceptáciou nominálnej hodnoty dlhopisov ako kolaterálu, sa zdalo, že kríza je zažehnaná.
Ďalšiu vlnu napätia však vyvolali správy, že švajčiarskemu bankovému gigantu Credit Suisse neposkytne jeho kľúčový akcionár zo Saudskej Arábie ďalší kapitál v prípade potreby. Credit Suisse sa síce podarilo zabezpečiť si likviditu vo výške 50 miliárd frankov od švajčiarskej centrálnej banky, cez víkend však bola aj tak prebratá konkurenčnou UBS.
HN sa spýtali analytikov, či táto akvizícia pomohla zníženiu neistoty na finančnom trhu a v bankovom sektore, ako aj na ďalšie dôsledky, ktoré sú so súčasnou bankovou krízou spojené. Tu sú kľúčové otázky a odpovede:
Došlo po prebratí banky Credit Suisse konkurenčnou UBS k požadovanému upokojeniu?
Po...
Zostáva vám 85% na dočítanie.