Johnson & Johnson čelí viac ako 40-tisícom žalôb bývalých zákazníkov, ktorí tvrdia, že používanie detského púdru Johnson & Johnson na báze mastenca spôsobuje rakovinu. Niektorí uvádzajú, že produkt obsahoval rakovinotvorný azbest.
Spoločnosť J&J vo svojom vyhlásení uviedla, že s najnovším návrhom súhlasilo približne 60-tisíc žiadateľov o odškodnenie. „Cez víkend sa zišlo predstavenstvo spoločnosti a schválilo vyplatenie výrazne vyššieho vyrovnania súčasným i budúcim žalobcom s rôznymi druhmi nádorov,“ uviedol Mikal Watts, jeden z právnikov žalobcov, ktorí dohodu vyjednali.
Naše produkty sú bezpečné
Spoločnosť J&J však v utorok zopakovala, že jej výrobky z mastenca sú bezpečné a nespôsobujú rakovinu. Právnici spoločnosti tiež uviedli, že tvrdenia žalobcov nie sú vedecky podložené. Obvinili právnikov žalobcov, že tlačia na klientov v nádeji, že z firmy vytiahnu vysoké finančné odškodnenie.
„Spoločnosť sa naďalej domnieva, že tieto tvrdenia sú mylné a neopierajú sa o dostatok vedeckých dôkazov,“ uviedol Erik Haas z J&J. Dúfa však, že ponuka zaplatiť 8,9 miliardy dolárov pomôže konečne uzavrieť dlhotrvajúcu právnu bitku. Suma výrazne prevyšuje pôvodnú ponuku, J&J totiž navrhovala zaplatiť 2 miliardy dolárov. Haas tiež spomenul, že riešenie prípadov právnou cestou by trvalo desiatky rokov a bolo by spojené s vysokými nákladmi.
„Podľa podmienok novo navrhnutého vyrovnania by žalobcovia, u ktorých bola rakovina diagnostikovaná pred 1. aprílom, dostali peniaze z konkurzného fondu do jedného roka od okamihu, keď súd tento plán schváli,“ uviedol Watts. Poškodení, u ktorých bola diagnóza stanovená neskôr, budú mať prístup k peniazom vyčleneným vo fonde počas nasledujúcich 25 rokov.
Firma všetko vedela?
Detský púder Johnson & Johnson bol na trhu takmer 130 rokov. Používal sa na prevenciu plienkovej vyrážky a na ďalšie kozmetické účely, niekedy aj ako suchý šampón. Výskumy na jeho nebezpečenstvo upozorňovali už skôr. Vedci začali už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia upozorňovať na možnú spojitosť medzi používaním mastenca a vznikom rakoviny.
Podľa štúdie lekára Daniela Cramera z Harvardovej univerzity zverejnenej v roku 1982, ženy, ktoré používali pravidelne tieto prípravky na intímne partie, mali o 92 percent vyššie riziko výskytu rakoviny vaječníkov, uviedla agentúra Bloomberg.
Vyšetrovanie agentúry Reuters z decembra roku 2018 odhalilo, že spoločnosť J&J o prítomnosti malého množstva azbestu vo svojich produktoch vedela od roku 1971. Reuters sa opieral o interné správy podniku a ďalšie dôverné dokumenty. Johnson & Johnson však informácie agentúry Reuters odmietla.
Spoločnosť v roku 2020 oznámila, že prestane predávať svoj detský púder v USA a Kanade. Neskôr oznámila svoj zámer prestať ho predávať celosvetovo v roku 2023.