Do Česka sa vlani doviezlo 361 miliónov vajec. Viac polovica bola z Poľska, dováža sa však aj zo Slovenska, Lotyšska, Nemecka či Španielska.
V Česku bolo vlani vrátane domácich chovov 8,8 milióna nosníc, ktoré zniesli 2,2 miliardy vajec. Oproti roku 2010 je nosníc zhruba o 300-tisíc viac, v roku 2000 ich naopak bolo 11,7 milióna. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo ministerstvo pôdohospodárstva. Vychádza tiež z údajov českého štatistického úradu a Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo.
Sliepky v domácich chovoch podľa štatistík zniesli vlani v priemere 180 vajec ročne, tie v komerčných chovoch 307 vajec. Podľa Českomoravskej hydinárskej únie bolo vlani v komerčných chovoch zhruba päť miliónov nosníc. Začiatkom tohto roka však veterinári nariadili likvidáciu 750-tisíc nosníc pre vtáčiu chrípku vo veľkochove na Tachovsku, čo je zhruba 15 percent všetkých nosníc v komerčných chovoch. Majiteľ už začal s obnovou chovu, zatiaľ je v jednej z troch hál skúšobná skupina 37-tisíc sliepok. Obnova celého chovu môže trvať až do septembra.
Podľa štatistík, ktoré zverejnilo ministerstvo, je najviac nosníc v Pardubickom a Stredočeskom kraji vrátane Prahy. Najmenej naopak v Libereckom a Ústeckom kraji. Sebestačnosť v produkcii vajec bola posledných dát z predvlaňajška 86 percent a priemerná spotreba bola 263 kusov na osobu, uviedol rezort. Hydinári spolu s Agrárnou komorou ČR už skôr upozorňovali na to, že sebestačnosť môže klesať kvôli zákazu klecových chovov, ktorý začne platiť na začiatku roka 2027. Podľa komory je teraz stále asi 60 percent nosníc v klietkových chovoch a podniky musia do prestavby hál investovať desiatky miliónov korún.
Čeký minister pôdohospodárstva Zdeněk Nekula tento týždeň uviedol, že ceny vajec pred Veľkou nocou sú nízke, hoci sa kvôli inflácii objavovali názory, že výrazne porastú. "Ak niekto na prelome januára a februára hrozil, že o Veľkej noci budú vajcia stáť okolo desať korún, nie je to pravda. Aktuálne ponuky sa pohybujú medzi tromi a štyrmi korunami," povedal.
Českomoravská hydinárska únia minulý týždeň upozornila na to, že ceny vajec na pultoch obchodov klesajú, ale domáci chovatelia sa stále stretávajú s vysokými nákladmi. Zlacnenie podľa hydinárov nie je na úkor marže reťazcov, ale zníženie dodávateľských cien a reťazca vytvára na domáce podniky tlak, aby dodávali produkciu za podnákladové ceny. Predsedníčka únie Gabriela Dlhá uviedla, že vajcia sa do ČR dovážajú za dumpingové ceny.
Únia uviedla, že u chladeného kuraťa teraz cena v akciách nedosahuje ani 70 Kč (tri eurá), zatiaľ čo koncom minulého roka stálo takmer 80 Kč (3,4 eura). Podľa hydinárov farmárska cena kurčaťa stagnuje po celý čas na 30 Kč (1,2 eura) za kilogram živej váhy.