Dopyt po platine sa v tomto roku prudko zvýši a na trhu bude chýbať skoro milión troyských uncí kovu. Predpovedajú to analytici zo Svetovej rady pre investície do platiny, podľa ktorých sa dopyt oproti vlaňajšku zvýši asi o 28 percent. Platinu potrebuje mnoho priemyselných odvetví, od chemičiek cez automobilový sektor až po sklárne.
Cena platiny sa dnes popoludní na svetových trhoch pohybovala okolo 1070 dolárov za uncu, a bola tak blízko niekoľkoročného maxima zhruba 1130 USD/oz, kde bola v apríli. Ponuka platiny bude podľa expertov tento rok približne o jedno percento nižšia ako vlani, čo v kombinácii s vysokým dopytom prakticky vylučuje, že by sa cena kovu výrazne znížila.
Analytici sa domnievajú, že očakávaný nedostatok platiny bude v skutočnosti ešte horší, ako pôvodne predpovedali. Deficit na trhu tak tento rok dosiahne približne 983-tisíc uncí, čo je o 77 percent viac, ako analytici predpovedali až v marci.
Priemyselný dopyt, najmä v chemickej a sklárskej výrobe v Číne, bude zrejme najsilnejší v histórii, odhaduje správa WPIC. Silný dopyt pokračuje aj v automobilovom sektore, pretože platina sa stáva čoraz častejšou náhradou drahého palladia v katalyzátoroch.
Platinu si v tohtoročnom prvom štvrťroku obľúbili tiež Investori, do prútov a mincí investovali o 71 percent viac v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Investícia do 102-tisíc troyských uncí platiny je celkovo najvyššia od tretieho štvrťroka 2021, k čomu prispel ďalší silný dopyt z Japonska, uviedla WPIC.
Neisté globálne ekonomické prostredie a inflačné tlaky spolu s energetickou krízou predstavujú pre odvetvie ťažby a spracovania platiny pomerne náročné makroekonomické podmienky, uviedol v správe generálny riaditeľ rady Trevor Raymond. Pravdepodobnosť poklesu ceny tohto drahého kovu je ale nízka.
"Dôležité je, že hlavnými faktormi očakávaného 28-percentného rastu dopytu po platine v roku 2023 sú oblasti, kde sú riziká poklesu dobre ošetrené," uviedol Raymond. "Patrí medzi ne pokračujúce nahrádzanie platiny za palladium v automobilovom priemysle a už zmluvne zabezpečené zvyšovanie sklárskych a chemických kapacít v Číne. K obom prispieva rastúci investičný dopyt," dodal.
Popri katalyzátoroch sa platina využíva napríklad pri výrobe laboratórnych zariadení, v elektrotechnike, zubárskom vybavení a špercoch. Je totiž veľmi odolná voči korózii. Platina bývala pred rokmi drahšia ako palladium, ktorého cena sa teraz pohybuje okolo 1500 dolárov za troyskú uncu. Pred dvoma rokmi ale bola cena palladia prechodne aj dvojnásobná.