Čínsky regulátor kybernetického priestoru varoval, že produkty vyrobené americkým výrobcom pamäťových čipov Micron Technology neprešli jeho sieťovou bezpečnostnou previerkou. Zakáže preto prevádzkovateľom dôležitej infraštruktúry produkty tejto firmy nakupovať. Upozornila na to agentúra Reuters. Rozhodnutie prichádza v čase, keď USA a Čína spolu vedú spor o čipové technológie.
Rozhodnutie Číny by sa mohlo dotknúť viacerých odvetví, od telekomunikácií po dopravu a financie.
Vážne riziká
"Preskúmanie zistil, že produkty Micronu majú vážne riziká pre bezpečnosť siete, ktoré predstavujú výrazné bezpečnostné riziká pre dodávateľský reťazec kritickej informačnej infraštruktúry v Číne, ovplyvňujú národnú bezpečnosť Číny," uviedol vo vyhlásení Čínsky úrad pre kybernetický priestor (CAC). Neposkytol však podrobnosti o tom, aké riziká objavil, ani o tom, ktorých produktov firmy Micron sa prípadný zákaz bude týkať.
Firma Micron uviedla, že dostala oznámenie CAC o ukončení preskúmania svojich produktov predávaných v Číne a že sa "teší na ďalšie zapojenie do rokovaní s čínskymi úradmi".
Spoločnosť Jefferies očakáva v prípade zákazu len obmedzený vplyv na firmu Micron, pretože jej hlavnými zákazníkmi v Číne sú firmy vyrábajúce spotrebnú elektroniku, ako výrobcovia chytrých telefónov a počítačov, nie dodávatelia infraštruktúry.
Micron vyrába pamäťové čipy DRAM a NAND. Jeho konkurentmi sú juhokórejské firmy Samsung Electronics a SK Hynix a japonská firma Kioxia, ktorá je súčasťou konglomerátu Toshiba.
Skúška pre G7
Oznámenie CAC prišlo v čase summitu lídrov skupiny popredných ekonomík sveta G7, ktoré sa konalo v Japonsku, upozornil profesor Tuftsovej univerzity Christopher Miller. Americký prezident Joe Biden v nedeľu uviedol, že krajiny G7 sa dohodli na znížení rizika a diverzifikácii vzťahov s Čínou a na vytvorení iniciatívy proti ekonomickému nátlaku. Miller upozornil, že tento prípad by mohol byť prvou skúškou úsilia G7 v tejto oblasti.
V spore medzi USA a Čínou zaviedol Washington množstvo kontrol pri vývoze čipovej technológie do Číny a podnikol kroky na to, aby zabránil firme Yantze Memory Technologies, konkurentovi Micronu, nakupovať niektoré americké komponenty.
Čína sa na celkových tržbách Micronu podieľa zhruba desiatimi percentami, ale nie je jasné, či rozhodnutie ovplyvní aj predaj spoločnosti nečínskym zákazníkom pôsobiacim v Číne. Podľa analytikov väčšiu časť produktov Micronu prúdiacich do Číny nakupujú nečínske firmy pre použitie v produktoch, ktoré v Číne vyrábajú.