Ceny ropy sú na začiatku týždňa bez väčších zmien. Obavy o výsledok rokovaní o dlhovom strope v Spojených štátoch znižujú optimizmus ohľadom dopytu v neskoršom období roka a vyvažujú tlak na rast ceny, ktorý spôsobujú nižšie dodávky z Kanady a od výrobcov skupiny OPEC+.
Severomorská ropa Brent okolo 16: 45 nášho času pridávala 0,2 percenta na 75,74 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate vykazovala nárast o zhruba 0,3 percenta a pohybovala sa na 71,75 dolára za barel.
Dnes majú vo Washingtone pokračovať rokovania o odvrátení platobnej neschopnosti USA. Vyhliadky na platobnú neschopnosť najväčšej svetovej ekonomiky a následný možný hospodársky pokles a ochladenie dopytu po pohonných hmotách spôsobujú naďalej nervozitu na trhoch.
Medzinárodná agentúra pre energetiku napriek tomu vo svojej poslednej mesačnej správe varovala pred hroziacim nedostatkom v druhej polovici roka. Očakáva, že dopyt v tom čase prevýši ponuku o takmer dva milióny barelov denne.
"V najbližších dňoch očakávam veľkú volatilitu a odraz cien ropy smerom nahor, akonáhle bude dosiahnutá dohoda o zvýšení dlhového stropu," uviedla analytička Vandana Hariová zo spoločnosti Vanda Insights, ktorá sa zaoberá analýzou trhu s ropou.
Minulý týždeň si Brent aj WTI pripísali približne dve percentá okrem iného pre lesné požiare, ktoré zablokovali veľké množstvo dodávok ropy v kanadskej Alberte. Bol to ich prvý týždenný rast za posledných päť týždňov. Prejavuje sa aj vplyv dobrovoľného zníženia produkcie zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov vrátane Ruska, známeho ako OPEC+, ktoré začalo platiť tento mesiac.