Bieloruský vodca Alexander Lukašenko sa dnes na summite Euroázijskej hospodárskej únie (EAHU) v Moskve prehovoril za zrušenie všetkých prekážok a obmedzení, aby tak zo spolku Arménska, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska a Ruska mohla vzniknúť "plnohodnotná hospodárska únia".
Na Bielorusko podľa pozorovateľov doliehajú sankcie uvalené Západom v odvete za porušovanie ľudských práv a za podporu ruskej agresie proti Ukrajine.
"Prioritnou úlohou pre nás všetkých zostáva vytvorenie plnocenného ekonomického zväzu. Všetci zaznamenávajú pokrok v tomto smere, ale zotrvávam pri skoršom stanovisku: žiadne prekážky, žiadne obmedzenia nesmú vôbec byť! To je základný princíp budovania nášho zväzu a tento cieľ musíme dosiahnuť v najbližšom čase!" povedal Lukašenko podľa štátnej agentúry Belta.
Lukašenko pripustil, že pomerne dobre funguje spoločný trh štátnych a verejných zákaziek. Ďalší rozvoj však podľa neho vyžaduje, aby sa čo najskôr uzavreli dohody o vzájomnom uznávaní bankových záruk a tiež prijali pravidlá pre vzájomné uznávanie elektronického podpisu. Ekonomiku by podľa bieloruského vodcu tiež priaznivo ovplyvnilo zrušenie všetkých obmedzení ohľadom prístupu k zákazkám štátnych spoločností.
EAHU by podľa Lukašenka mala vypracovať vlastné opatrenie reagujúce na hrozby vyplývajúce zo zmeny klímy, a to aj preto, že hrozí, že Európska únia nevpustí na svoj trh tovar, ktorý nebude pokladať za "čistý". "Musíme plánovane smerovať k ekonomike, v ktorej bude prevládať výroba a technológia s nízkou úrovňou emisií skleníkových plynov," povedal.
Za odstránenie obchodných bariér v úvodnom príhovore v Kremli prehovoril tiež ruský prezident Vladimir Putin.
Podľa Putinovho hovorcu sa počas summitu majú k lídrom "päťky" členských krajín EAHU pridať tiež azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a prostredníctvom videospojenia tiež prezidenti Uzbekistanu a Tadžikistanu.
Putina na summite čakajú podľa tlačovej služby Kremľa bilaterálne stretnutia s účastníkmi. Podľa Putinovho hovorcu sa tiež plánuje, že sa Putin najprv stretne oddelene s arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom a azerbajdžanským prezidentom Alijevom a potom by malo nasledovať trojstranné rokovanie.