Predstavitelia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ich spojencov na čele s Ruskom, teda skupina známa ako OPEC+, zrejme na svojom nedeľňajšom zasadnutí ďalej nezníži svoje dodávky, a to hoci cena ropy klesla k 70 dolárom za barel. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na štyri zdroje zo skupiny. OPEC+ sa na celosvetovej ťažbe ropy podieľa zhruba 40 percentami a na vývoze 60 percentami. Politické rozhodnutia skupiny preto môžu mať zásadný vplyv na ceny.
Na začiatku vlaňajšieho októbra sa skupina zaviazala, že v porovnaní s augustom 2022 zníži produkciu o dva milióny barelov denne. V súvislosti so zhoršením ekonomického výhľadu sa potom niekoľko členov OPEC+ v apríli zaviazalo k dobrovoľnému zníženiu ťažby, ktoré začalo v máji a trvať má do konca roka. Celkové zníženie produkcie tak dosiahlo 3,66 milióna barelov denne, čo predstavuje zhruba štyri percentá celosvetovej spotreby.
Skupina však v poslednom čase ťaží menej, ako aké sú jej ciele. Je to predovšetkým kvôli obmedzeniu kapacít v Nigérii a Angole. Podľa prieskumu agentúry Reuters tieto dve krajiny v máji ťažili o 600-tisíc barelov denne menej, ako robí ich ťažobná kvóta. Výpadky v Kurdistane potom znamenali, že Irak ťažil o 220-tisíc barelov denne menej, ako je jeho kvóta.
Aprílové prekvapivé oznámenie o škrtoch pomohlo v nasledujúcich dňoch zvýšiť cenu ropy Brent o zhruba deväť dolárov za barel nad 87 USD. Odvtedy však cena klesla a obchoduje sa pod 73 dolárov pre obavy o ďalší vývoj globálneho ekonomického rastu a jeho vplyv na dopyt po pohonných hmotách.
Jeden zo zdrojov OPEC+ uviedol, že presne v tejto chvíli sa so žiadnou zmenou na zasadnutí nepočíta. Upozornil však, že v závislosti od nálady sa všetko môže ešte zmeniť. Tento názor potvrdili aj ďalšie tri zdroje.
Okrem nečakaného aprílového rozhodnutia skupina v posledných rokoch prekvapila trhy niekoľkokrát. V marci 2020 úplne upustila od produkčných kvót, čím na začiatku pandémie covidu-19 začala rusko-saudskoarabskú cenovú vojnu. Ceny ropy tak klesli o 25 percent. Kvóty však kartel rýchlo znovu obnovil v apríli 2020 dohodou o najväčšom znížení ťažby o zhruba desať miliónov barelov denne.
HSBC v stredu uviedla, že neočakáva, že by OPEC+ zmenil svoju politiku. Mohol by však znížiť ťažbu neskôr, ak nenastane očakávaný deficit na trhu v druhej polovici roka a ceny zostanú pod 80 USD za barel. Podobne sa vyjadrila aj banka Goldman Sachs.