Európska únia podľa denníka Financial Times (FT) zvažuje, že členským štátom zakáže pri budovaní sietí piatej generácie (5G) využívať spoločnostiam, ktoré sú považované za bezpečnostné riziko, vrátane čínskej firmy Huawei. Úvahy sa objavujú v čase, keď v Bruseli rastú obavy, že niektoré krajiny únie v tejto otázke príliš otáľajú. Britská vláda medzitým oznámila, že plánuje nechať odstrániť čínsku techniku zo sledovacích systémov niektorých vládnych areálov, informovala agentúra Reuters.
Len tretina krajín Európskej únie zakázala Huawei podieľať sa na budovaní kritických častí siete 5G, a to napriek spoločne dohodnutému odporúčaniu vylúčiť rizikových dodávateľov z investícií do technológií. "Je to príliš málo. A tým ohrozuje kolektívnu bezpečnosť únie," myslí si eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.
FT s odvolaním sa na faktory oboznámené s postojom Európskej únie tvrdí, že Brusel môže rozhodnúť o zákaze, ak členské krajiny, vrátane Nemecka, budú naďalej otáľať s prijatím príslušných opatrení. Zákaz by však pravdepodobne neprišiel skôr ako na budúci rok.
Spoločnosť Huawei sa stavia proti tejto možnosti. Vo vyhlásení okrem iného uviedla, že žiadny súd nikdy nezistil, že by sa dopustila krádeže duševného vlastníctva. Západné obavy z vybavenia od tejto a ďalších čínskych spoločností však súvisia tiež s potenciálom pre špionáž v prospech Pekingu, pričom výhrady dáva najhlasnejšie najavo Washington. USA vyzývajú svojich spojencov, aby firme Huawei zakázali prístup ku kritickej komunikačnej infraštruktúre.
Británia už v roku 2021 zaviedla obmedzenia, ktoré zakazujú telekomunikačným firmám inštalovať do infraštruktúry 5G nové zariadenia od Huawei. Tie, ktoré boli predtým nainštalované, majú byť do konca roka 2027 odstránené.
Pod premiérom Rishim Sunakom, ktorý Čínu nedávno označil za najväčšiu bezpečnostnú "výzvu" vo svete, Británia v tomto kurze pokračuje a dnes oznámila plány ohľadom odstraňovania čínskych sledovacích zariadení z vládnych budov. Vyhlásenie hovorí o potrebe eliminovať vybavenie "vyrobené firmami podliehajúcimi národnému spravodajskému zákonu Číny z citlivých miest centrálnej vlády". Konkrétneho výrobcu nemenuje.
Reuters pripomína, že britská vláda vlani nariadila ministerstvám, aby prestali na kľúčových miestach inštalovať čínske bezpečnostné kamery. Kedy by sa mohlo začať ich odstraňovanie, nie je jasné.