Spojené štáty vyradili Japonsko zo zoznamu hlavných obchodných partnerov, ktoré monitorujú kvôli potenciálne nekalým manipuláciám so výmenným kurzom. Je to prvýkrát od roku 2016, keď USA s týmto zoznamom v súčasnom formáte prišli, kedy Japonsko na zozname nie je, upozornila agentúra Kjódó.
Podľa zákona z roku 1988 musí americké ministerstvo financií predkladať Kongresu každých šesť mesiacov správu o tom, či niektorá z krajín nemanipuluje so svojou menou, aby získala výhody v obchode so Spojenými štátmi. V prípade pozitívneho nálezu je možné zaviesť obchodné sankcie. Zákon z roku 2016 rozšíril kritériá, ktoré ministerstvo financií pri hodnotení používa.
Aktuálna správa sa zaoberá vývojom do konca roka 2022. Na zozname menových manipulátorov teraz nie je žiadna krajina. Na monitorovacom zozname, na ktorom bolo predtým aj Japonsko, je sedem krajín - Čína, Nemecko, Malajzia, Singapur, Južná Kórea, Švajčiarsko a Taiwan. Na tento zoznam ministerstvo umiestňuje krajiny, ktorým je potrebné venovať osobitnú pozornosť kvôli ich menovým praktikám.
Japonsko síce vlani v septembri a októbri uskutočnilo devízové intervencie, aby zastavilo rýchle oslabovanie jenu voči americkému doláru, podľa jedného z predstaviteľov ministerstva financií však nie je potrebné naďalej zaraďovať túto krajinu do zoznamu, pretože intervencie boli len krátkodobé.
Pri zostavovaní zoznamu vychádza ministerstvo z troch kritérií, podľa ktorých posudzuje, či daná krajina manipuluje so svojimi devízovými kurzami na získanie nekalých výhod. Sú to veľkosť prebytku obchodnej bilancie s USA, veľkosť prebytku bežného účtu platobnej bilancie ako podielu na hrubom domácom produkte a rozsah intervencií na devízových trhoch. Aby krajina bola označená za manipulátora, musí mať obchodný prebytok s USA najmenej 20 miliárd USD, jej devízové intervencie musia presiahnuť dve percentá HDP a prebytok bilancie bežného účtu dve percentá HDP.