Ekonomika eurozóny vzrástla v druhom štvrťroku medzikvartálne o 0,3 percenta a prekonala tak očakávania ekonómov. Uviedol to v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat, ktorý zverejnil rýchly odhad. Navyše úrad revidoval údaje za predchádzajúci kvartál, výsledkom čoho bolo, že hospodárstvo menového bloku sa na prelome rokov iba tesne vyhlo recesii. TASR o tom informuje na základe údajov Eurostatu a agentúry Reuters.
Eurostat uviedol, že hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny vzrástol v druhom štvrťroku oproti predchádzajúcemu kvartálu o 0,3 percenta, zatiaľ čo v prvom štvrťroku po revízii smerom nadol ekonomika vykázala nulový rast. V rýchlom odhade Eurostat uvádzal rast ekonomiky eurozóny o 0,1 percenta. Keďže vo štvrtom kvartáli klesla o 0,1 percenta, revízia za prvý štvrťrok znamená, že sa iba tesne vyhla technickej recesii, ktorá je definovaná ako pokles dva štvrťroky po sebe.
Oznámený rast za druhý štvrťrok je zároveň o niečo výraznejší, než sa očakávalo. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters počítali s rastom o 0,2 percenta.
V medziročnom porovnaní vzrástol HDP eurozóny v druhom kvartáli o 0,6 percenta a opäť mierne prekonal očakávania. Ekonómovia počítali s rastom o 0,5 percenta. V porovnaní s vývojom v prvom štvrťroku sa však tempo rastu prudko spomalilo, keď v 1. kvartáli dosiahol medziročný rast 1,1 percenta.
V širšej Európskej únii ekonomika v druhom kvartáli v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom stagnovala, zatiaľ čo v prvých troch mesiacoch roka zaznamenala rast o 0,2 percenta. V medziročnom porovnaní vzrástla o 0,5 percenta, v 1. kvartáli však rástla rovnako ako v prípade eurozóny o 1,1 percenta.
Z členských štátov Európskej únie, ktorých údaje sú k dispozícii, najvýraznejší medzikvartálny rast ekonomiky zaznamenalo Írsko, a to o 3,3 percenta. Výrazný rast dosiahla aj Litva, konkrétne o 2,8 percenta. Pokles evidovali Švédsko (-1,5 percenta), Lotyšsko (-0,6 percenta), Rakúsko (-0,4 percenta) a Taliansko, ktorého ekonomika klesla o 0,3 percenta. Najväčšia ekonomika EÚ, Nemecko, vykázala nulový rast.
V medziročnom porovnaní vzrástla ekonomika v prípade siedmich štátov, pričom najväčšou mierou opäť írska ekonomika, a to o 2,8 percenta. Ekonomika Portugalska vzrástla o 2,3 percenta a Španielska o 1,8 percenta. Najvýraznejší pokles zaznamenala ekonomika Švédska, konkrétne o -2,4 percenta. Nasledovali Česko (-0,6 percenta) a Lotyšsko, kde ekonomika klesla o 0,5 percenta.