Číne sa tento rok nemusí podariť splniť vytýčený cieľ rastu ekonomiky o päť percent, ak hospodárstvo nepodporí stimulačnými opatreniami. Uvádzajú to analytici oslovení webom CNBC.
Známky slabosti čínskej ekonomiky sa v poslednom čase množia. Peking prestal zverejňovať údaje o nezamestnanosti mladých, ktorá sa dostala na vrchol. Okrem iných sektorov sa aj nedarí trhu s nehnuteľnosťami.
Slabosť vo výstavbe
"Dlhotrvajúca slabosť vo výstavbe nehnuteľností prispeje k tlakom na znižovanie zásob v priemysle a zníži tiež spotrebiteľský dopyt," povedal hlavný ekonóm pre Čínu z investičnej banky UBS Tchao Wang.
"V takom prípade môže ekonomická dynamika zostať vo zvyšku roka utlmená a Čína nemusí dosiahnuť tohtoročný cieľ rastu okolo piatich percent," uviedol ďalej Tchao. "Deflačné tlaky by v takomto scenári mohli pretrvávať dlhšie. Ekonomiku by potom bolo potrebné oživovať oveľa silnejšou alebo nekonvenčnou politikou, "dodal.
Čína má druhú najväčšiu ekonomiku na svete. Podľa údajov Svetovej banky v roku 2022 tvorila takmer 18 percent celosvetového hrubého domáceho produktu.
Inštitúcie v problémoch
„Podľa nášho názoru by Peking mal zohrávať úlohu veriteľa poslednej inštancie, aby podporil niektorých veľkých developerov a finančné inštitúcie v problémoch, a mal by zohrávať úlohu míňajúceho posledného inštancie, aby podporil agregátny dopyt,“ povedal hlavný ekonomický špecialista na Čínu v banke Nomura Tching Lu.
Agregátny dopyt je súčet výdavkov domácností, firiem, štátu, dovozcov a zahraničných subjektov. "Vidíme tiež väčšie riziko, že sa nenaplní naša prognóza medziročného rastu ekonomiky v treťom a štvrtom štvrťroku o 4,9 percenta a je čoraz viac pravdepodobné, že tohtoročný rast HDP minie hranicu piatich percent," uvádza sa v správe Nomury.
Peking priznal ekonomické problémy a naznačil, že chystá väčšiu podporu ekonomiky. Čínska centrálna banka v utorok nečakane znížila kľúčové sadzby.
Tieto kroky však potrebujú čas, aby sa prejavili, a zatiaľ nestačili na posilnenie dôvery trhu, píše CNBC. Dôraznejšia zmena politiky by mohla prísť vo štvrtom štvrťroku, keď sa očakáva stretnutie na najvyššej úrovni známej ako tretie plénum, uviedla hlavná ekonómka spoločnosti Oxford Economics Louise Loová.