Čínsky prezident Si Ťin-pching v prejave zverejnenom tento týždeň vyzval krajinu k trpezlivosti v čase, keď sa vládna komunistická strana snaží zvrátiť spomaľovanie hospodárskeho rastu. Uviedol tiež, že západné krajiny sa stretávajú s čoraz väčšími problémami kvôli svojmu materializmu a "duchovnej chudobe". Informovala o tom dnes agentúra AP.
Pokles rastu
Čína tento týždeň zverejnila ďalšiu sériu štatistických dát, ktoré dokazujú, že druhá najväčšia ekonomika sveta rastie výrazne pomalšie, než si vláda v Pekingu naplánovala. Čínsky štatistický úrad navyše prestal zverejňovať údaje o nezamestnanosti medzi mladými, ktorá bola v posledných mesiacoch rekordná.
Prezident vo svojom prejave vyzval, aby Čína "budovala socialistickú ideológiu so silnou súdržnosťou" a zamerala sa na dlhodobé ciele v oblasti zlepšovania školstva, zdravotníctva a zásobovania potravinami namiesto usilovania sa o krátkodobé materiálne bohatstvo.
Si od svojho nástupu do prezidentskej funkcie vyzýva na obnovenie úlohy komunistickej strany ako ekonomického a sociálneho lídra a na sprísnenie kontroly nad podnikmi a spoločnosťou. Peking už okrem iného sprísnil kontrolu nad technologickými firmami, čo viedlo k výraznému poklesu ich trhovej hodnoty, upozornila agentúra AP.
"Musíme si zachovať svoju historickú trpezlivosť a držať sa postupného pokroku," uviedol prezident v prejave, ktorý bol zverejnený krátko po utorkovom zverejnení neuspokojivých údajov o júlovom vývoji maloobchodných tržieb a priemyselnej výroby.
Prejav z februára
Prejav zverejnil stranícky časopis s tým, že ho prezident predniesol už vo februári v západočínskom meste Čchung-čching. Zverejňovanie prejavov s niekoľkomesačným oneskorením je u tohto časopisu bežnou praxou, napísala agentúra AP.
Prezident v prejave vyzval na zmenšenie majetkových rozdielov medzi bohatými a chudobnými Číňanmi a na "riadenie zdravého rozvoja kapitálu". "Spoločná prosperita pre všetkých ľudí" je podľa prezidenta "základným prvkom čínskeho spôsobu modernizácie a odlišuje ho od západnej modernizácie".
"Západné krajiny sú dnes v čoraz väčších problémoch," uviedol Si. "Nedokážu obmedziť chamtivú povahu kapitálu a nedokážu riešiť chronické neduhy, ako sú materializmus a duchovná chudoba," dodal.