Spojené štáty a Európska únia pracujú na dohode o nových clách zameraných na nadmernú produkciu ocele z Číny a ďalších krajín. Opatrenia sa majú zamerať hlavne na dovoz z Číny, ktorá ťaží z toho, že využíva netrhové praktiky.
Zároveň by dohoda mala ukončiť obchodný konflikt z éry bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odvolaním sa na informované zdroje to dnes uviedla agentúra Bloomberg.
Rozsah opatrení, ďalšie krajiny, ktorých sa majú clá týkať, a výška ciel, sa stále prejednávajú. Očakáva sa tiež, že bude vytvorený rámec pre ďalšie krajiny, ktoré by sa k plánu mohli v budúcnosti pripojiť.
Dohoda má byť súčasťou globálneho dohovoru o udržateľnej výrobe ocele a hliníka, o ktorom EÚ a vláda amerického prezidenta Joea Bidena rokujú od roku 2021.
Cieľom rozhovorov je urovnať spor, ktorý začal Trump, keď uvalil clá na dovoz kovov z EÚ s odkazom na riziká pre národnú bezpečnosť, píše Bloomberg.
Trump v roku 2018 uvalil 25-percentné clo na dovoz ocele a desaťpercentné clo na dovoz hliníka, aby tak ochránil amerických výrobcov. To vyvolalo vážny obchodný spor s EÚ. V roku 2021 sa obe strany dohodli na pozastavení sankčných opatrení a stanovili lehotu na nájdenie trvalého riešenia sporu do 31. októbra tohto roku.
Ak sa nedohodnú, automaticky sa vrátia Trumpove clá a odvetné opatrenia EÚ na americký tovar v hodnote viac ako desať miliárd dolárov. Krajiny sa ale tiež môžu dohodnúť na predĺžení súčasného prímeria.
Čína je najväčším svetovým producentom ocele. Na celosvetovej produkcii sa podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) podieľa viac ako polovicou.