FOTO: REUTERS
StoryEditor

Gazprom vykázal pokles produkcie plynu o takmer 25 percent

28.09.2023, 16:59
Autor:
ČTKČTK

Ruský plynárenský gigant disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov.

Ruskému plynárenskému gigantovi Gazprom v tohtoročnom prvom polroku klesla produkcia plynu medziročne o takmer 25 percent na 179,45 miliardy kubických metrov. Oznámila to dnes podľa agentúry Reuters firma, ktorá sa v poslednej dobe stretáva s prudkým poklesom vývozu do Európy.

Spoločnosť Gazprom už koncom augusta uviedla, že jej čistý zisk sa v prvom polroku prepadol na 296 miliárd rubľov z 2,5 bilióna rubľov pred rokom. V samotnom druhom štvrťroku sa firma dostala do straty 18,6 miliardy rubľov po zisku 1,03 bilióna rubľov pred rokom.

image

Gazprombank kúpila predajne IKEA v Rusku, ktoré patrili spoločnosti Ingka Group

Spoločnosť Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. "Pokles exportu do Európy čiastočne kompenzovali dodávky do Číny, ktoré pokračujú v raste," uviedol v auguste námestník riaditeľa Gazpromu Famil Sadygov.

Situácia okolo dodávok ruského plynu do Európy sa skomplikovala, keď Rusko vlani vo februári začalo útok na Ukrajinu a Európska únia v odvete prijala sériu protiruských sankcií. Rusko vlani okrem iného zastavilo prevádzku plynovodu Nord Stream 1, ktorý dodával ruský plyn po dne Baltského mora do Nemecka. Nord Stream 1 mohol prepravovať až 167 miliónov metrov kubických denne.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. január 2026 22:18