Florencia, jedna z najobľúbenejších talianskych turistických destinácií, zakázala vo svojom historickom centre krátkodobé prenájmy bytov na platformách, ako je Airbnb.
VIDEO: Cestovný sprievodca Florenciou
Je to zatiaľ najnovší krok miestnych úradov, ktoré sa snažia uvoľniť byty pre miestnych obyvateľov. Slávne talianske mesto ako prvé začína represie v snahe sprístupniť viac domov miestnym obyvateľom v čase vládnucej bytovej krízy.
Problémy nielen vo Florencii
Pravidlá, ktoré toskánske mesto schválilo v pondelok neskoro večer, ponúkajú prenajímateľom existujúcich krátkodobých prenájmov trojročné daňové úľavy, pokiaľ prejdú z krátkodobých na bežné prenájmy.
Starosta Florencie Dario Nardella uviedol, že mesto sa rozhodlo konať na miestnej úrovni, pretože vládne plány na reguláciu tohto sektora stroskotali. Informáciu priniesol denník The Guardian.
„V roku 2016 sme mali necelých 6-tisíc bytov uvedených na Airbnb, dnes ich máme takmer 14 378,“ dodal starosta s tým, že za tú dobu priemerná cena bežných mesačných nájmov bytov vyskočila takmer o polovicu. Rovnako ako v iných európskych krajinách aj v Taliansku vyvolali nízke platy, nedostatok nehnuteľností, krátkodobé prenájmy a vysoká inflácia bytovú krízu.
Kríza obzvlášť silne zasiahla ľudí s nízkymi príjmami a študentov. Podobné problémy sa teraz objavujú aj v ďalších krajinách. Tiež New York City napríklad sprísňuje predpisy týkajúce sa krátkodobých prenájmov.
Minimálne dve noci
Marco Stella, regionálny koordinátor strany Forza Italia, ktorá je súčasťou pravicovej vládnej koalície, uviedol, že sa proti kroku mesta čo najskôr odvolá na správny súd.
„Tieto pravidlá sú úplne zlou voľbou, ktorá je v rozpore s liberalizmom trhu,“ poznamenal Lorenzo Fagnoni, predseda združenia Property Managers Italia, ktoré združuje podnikateľov v oblasti prenájmu nehnuteľností. Spoločnosť Airbnb na žiadosť o komentár zatiaľ bezprostredne nereagovala.
Ústredná talianska vláda teraz pracuje na návrhu zákona, ktorý by podľa médií vyžadoval minimálnu dĺžku pobytu dvoch nocí v nehnuteľnostiach v historických centrách miest a obciach s vysokou hustotou turistov.
Každá obytná nehnuteľnosť prenajímaná turistom by musela mať národný identifikačný kód, ktorý by pomohol sledovať a regulovať prenájmy. Tí, ktorí by sa tejto požiadavke nepodriadili, by riskovali pokutu až do výšky 5-tisíc eur.